Կորոնավիրուսի համավարակի ընթացքում Հայաստանը բախվել է նաև Մեծամորի ատոմակայանի անվտանգությանն ուղղված իրական սպառնալիքի, դա մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն է և պետք է համապատասխան արձագանք ստանա միջազգային հանրության կողմից, Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության 64-րդ գլխավոր համաժողովում հայտարարել է տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
Հուլիսի 16-ին Ադրբեջանի ՊՆ մամուլի խոսնակը սպառնացել էր, որ Ադրբեջանը կհարվածի Մեծամորի ԱԷԿ-ին՝ իբրև թե հակադարձելով հայկական կողմի՝ Մինգեչաուրը խոցելու սպառնալիքին։ Հայկական կողմը նման սպառնալիք, սակայն, չէր հնչեցրել։
«Առաջին անգամ մենք բախվում ենք մի իրավիճակի, երբ ատոմակայանի անվտանգությանն ուղղված իրական սպառնալիքը գալիս է ոչ թե ահաբեկչական կազմակերպության, այլ պետության անունից` վերջինիս պաշտոնական ներկայացուցչի միջոցով: Ինչպես պարզվեց, միջազգային իրավունքի մեր դաշտը և գործիքակազմն ամբողջությամբ հաշվի չէին առել նման սպառնալիքների առաջացումը»,- հայտարարել է նա՝ նշելով, որ միջազգային հանրությունը չունի արդյունավետ զսպող մեխանիզմներ որևէ պետության կողմից ատոմակայանների անվտանգությանը սպառնացող հնարավոր սպառնալիքները կանխելու, դրանց արդյունավետ և ժամանակին արձագանքելու համար:
Պապիկյանը նշել է, որ Հայաստանը կշարունակի գործադրել բոլոր հնարավոր ջանքերն ապագայում նման սպառնալիքները կանխելու ուղղությամբ ու հիշեցրել, որ Հայաստանը մշտապես աջակցում է միջուկային զենքի չտարածման և ատոմային էներգիայի խաղաղ նպատակներով օգտագործման քաղաքականությանը: Ավելի վաղ՝ հուլիսի 18-ին, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ևս հայտարարել էր, որ Մեծամորի ատոմակայանին հարվածելու Ադրբեջանի պաշտոնական ներկայացուցչի հայտարարությունը պետք է դիտարկվի որպես մարդկության դեմ հանցագործություն։

Во время июльских столкновений на армяно-азербайджанской границе Армения столкнулась с угрозами со стороны Азербайджана нанести удар по Мецаморской АЭС. Об этом заявил министр территориального управления и инфраструктур Армении Сурен Папикян на 64-й сессии Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) в Вене.
Он отметил, что подобная угроза является преступлением против человечества и должна получить соответствующий отклик со стороны международного сообщества.
16 июля представитель министерства обороны Азербайджана пригрозил, что го страна нанесет удар по Мецаморской АЭС, якобы в ответ на угрозу армянской стороны нанести удар по Мингечаурскому водохранилищу. Однако армянская сторона такой угрозы не озвучивала.
«Мы впервые сталкиваемся с такой ситуацией, когда подобные угрозы озвучивают не террористические организации, а государственные власти – на уровне официальных представителей. Угроза со стороны официального представителя министерства обороны Азербайджана – это не что иное, как преступление против человечества. Этот вопрос должен получить отклик со стороны международного сообщества. Армения и в дальнейшем будет прилагать все усилия по предотвращению подобных угроз», – отметил Папикян.
Он добавил, что у международного сообщества нет эффективных механизмов сдерживания, чтобы предотвратить возможные угрозы безопасности атомных электростанций со стороны какого-либо государства, и чтобы эффективно и своевременно на них реагировать.
В рамках сессии МАГАТЭ министр Папикян встретился с главой международного агентства Рафаэлем Мариано Гросси. Обсуждался вопрос соответствия капитального ремонта Мецаморской атомной станции стандартам МАГАТЭ.