Ռուսաստանում հայ-ադրբեջանական ազգամիջյան բախումների ժամանակ ձերբակալված ադրբեջանցիներն ազատության մեջ են, այնինչ Հայաստանի 7 քաղաքացի դեռ կալանավորված է։ Այս մասին Facebook-ում գրել է օգտատեր Մուշեղ Սյունին՝ նշելով, որ սրա բացատրությունն այն է, որ ադրբեջանցիների պետությունը նրանց թիկունքում է՝ ի տարբերություն Հայաստանի։
Նա գրել է, որ որպեսզի տղաները չդատապարտվեն 8 տարվա ազատազրկման և պարզապես տուգանվեն խուլիգանության համար, պահանջվում է 3․5 միլիոն ռուբլի։ Գումարը վճարելու համար մնացել է մի քանի օր։
Հուլիսի 12-16-ը հայ-ադրբեջանական սահմանային բախումների ֆոնին արտերկրում սրվել էին նաև հայերի և ադրբեջանցիների հարաբերությունները։ Միջադեպեր են եղել նաև ռուսաստանահայերի և ադրբեջանցիների միջև։ Մոսկվայում մի խումբ ադրբեջանցիներ հարձակվել էին ազգությամբ հայերի վրա և ծեծել նրանց։
Նա նաև դիմել է գործարար Նիկոլայ Սարկիսովին՝ նրան հիշեցնելով, որ ցանկանում էր փոխհատուցել ադրբեջանցիների վնասը։
Սարկիսովը հորդորել էր Մոսկվայի հայկական և ադրբեջանական համայնքներին նպաստել բախումների դադարեցմանը և հայտարարել, որ իր ընտանիքը պատրաստ է փոխհատուցել Մոսկվայում ադրբեջանական բիզնեսին հասցված վնասը։

В России 7 армян могут оказаться в тюрьме из-за участия в столкновениях с азербайджанцами на фоне июльской эскалации на армяно-азербайджанской границе, если за несколько дней не соберется необходимая сумма для оплаты штрафа. Об этом в Facebook сообщил Сопредседатель Объединения армян России Мушег Саакян.
По его словам, все задержанные азербайджанцы вышли на свободу, а 7 армян дожидаются своего приговора в СИЗО.
Для того, чтобы армян не осудили на 8 лет и они отделались штрафом за хулиганство, требуется сумма в 3.5 млн рублей, отметил пользователь, добавив, что речь идет о гражданах Армении.
С 12 по 16 июля на армяно-азербайджанской границе произошли бои, на фоне которых столкновения между армянами и азербайджанцами произошли в разных странах, в том числе в РФ. Там азербайджанцы несколько дней подряд нападали на армян. В результате стычек были задержаны граждане обеих стран.