ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆը Facebook-ում արձանագրել է, որ ԱՄՆ-ում հայկական համայնքի նկատմամբ ատելության հանցագործությունները դժբախտաբար աճում են, և դրանք չպետք է հանդուրժել։
Նա անդրադարձել է Սան Ֆրանցիսկոյում հայկական դպրոցի վրա կրակոցին․ «Մենք բոլորս միասին կանգնած ենք՝ դատապարտելու համայնքի դեմ զզվելի և ատելությամբ լի հարձակումները»:
Սան Ֆրանցիսկոյի ոստիկանությունը հայկական դպրոցի ուղղությամբ կրակոցից հետո հայ համայնքի կենտրոնններում պատահած միջադեպերը սկսել է դիտարկել և հետաքննել որպես հանցագործություններ ատելության հողի վրա:
Սեպտեմբերի 19-ին Սան Ֆրանցիսկոյում կրակել էին հայկական դպրոցի ուղղությամբ։ Կրակոցն արձանագրել էին տեղում հերթապահող ոստիկանները, որոնք տարածքում հերթապահություն էին անում հուլիսին ադրբեջանցիների կողմից դպրոցի պատերին հակահայկական գրաֆիտներ թողնելուց հետո։ Բացի այդ, սեպտեմբերի 17-ին քաղաքում հրկիզել էին նաև հայկական եկեղեցուն պատկանող շենքը։

Американский конгрессмен Адам Шифф заявил, что нельзя мириться с преступлениями на почве ненависти против армянской общины. Такое мнение он выразил, комментируя нападения на армянскую школу в Сан-Франциско.
Шифф сказал, что число преступлений на почве ненависти к армянам «трагически увеличивается».
«Стрельба на этой неделе возле армянской школы Крузян-Зекарян-Васпуракан в Сан-Франциско является третьим инцидентом ненавистнического насилия в отношении армянской общины в Калифорнии только в этом месяце. К счастью, обошлось без раненых или летальных исходов», – сказал конгрессмен.
«Мы все вместе осуждаем эти гнусные и полные ненависти нападения на сообщество», – подчеркнул Шифф.
19 сентября неизвестный открыл огонь в направлении армянской школы в Сан-Франциско, повредив вывеску. 17 сентября там же подожгли здание, прилегающее к церкви Святого Григория. В июле неизвестные совершили акт вандализма, исписав стены здания этой же школы надписями оскорбительного содержания и изобразив флаг Азербайджана.