ԱՄՆ Սան Ֆրանցիսկո քաղաքի ոստիկանությունը հայկական դպրոցի ուղղությամբ կրակոցից հետո հայ համայնքի կենտրոնններում պատահած միջադեպերը դիտարկում և հետաքննում է որպես հանցագործություններ ատելության հողի վրա։
Ոստիկանությունը հայկական համայնքի ներկայացուցիչներին զգոնության կոչ է արել և խնդրել զեկուցել ցանկացած կասկածելի բանի մասին։ Կառույցը նաև հայտարարել է, որ քննիչներն ակտիվ աշխատում են մեղավորներին հայտնաբերելու և ձերբակալելու ուղղությամբ:
San Francisco Examiner թերթը նշել է, որ հայկական համայնքի հետ կապված միջադեպերը պատահում են հայ-ադրբեջանական սահմանի հուլիսյան լարվածության ֆոնին։
Հուլիսի վերջին ադրբեջանցիները վանդալիզմի էին ենթարկել հայկական դպրոցը, դրա պատերին նկարել ադրբեջանական դրոշ, գրել ազատագրված տարածքների անունները, հայհոյանքներ և հակահայկական արտահայտություններ։
Սեպտեմբերի 19-ին Սան Ֆրանցիսկո քաղաքում կրակել էին հայկական դպրոցի ուղղությամբ։ Կրակոցն արձանագրել էին տեղում հերթապահող ոստիկանները, որոնք տարածքում հերթապահություն էին անում հուլիսին ադրբեջանցիների կողմից դպրոցի պատերին հակահայկական գրաֆիտներ թողնելուց հետո։ Բացի այդ, սեպտեմբերի 17-ին Սան Ֆրանցիսկոյում հրկիզվել էր նաև հայկական եկեղեցուն պատկանող շենքը։
«Հայ դատի հանձնախմբի» անդամ Հայկ Բաղդասարյանը հայտնել էր, որ, ըստ իր տեղեկությունների, առանձին ձեռներեցներ և անհատներ սպառնալիքներ են ստանում։

Police are now investigating a string of incidents at Armenian community centers in San Francisco as hate crimes after gunshots rang out at a school near Lake Merced over the weekend, authorities said on September 21, according to San Francisco Examiner.
Officers were patrolling the KZV Armenian School at around 2:25 a.m. on September 19 morning when someone fired a bullet that damaged the school’s sign, according to police. No one was injured by the gunfire.
The officers were assigned to guard the school after the campus was tagged with anti-Armenian graffiti in July and a church building on Commonwealth Avenue near the Richmond District caught fire in a suspected arson last Thursday.
The incidents have sparked outrage from officials and come amid heightened tensions between Armenia and its neighboring country, Azerbaijan, that escalated in July when violence broke out along the border.
“We will not tolerate intimidation,” U.S. Rep. Jackie Speier, who is of Armenian descent, tweeted in response to the first two incidents. “Love will triumph over hatred. Hope will defeat fear. Those responsible will be held accountable.”
In a statement, the San Francisco Police Department said it had “taken steps to increase the safety and security of the community.”
“However, we ask that the community remain alert and report anything suspicious to the police,” the department said. “Investigators are actively working to identify those responsible for the crimes and to place them under arrest.”
Police said the officers who heard the gunshots near the school Saturday “immediately searched for the source of the gunshots, but no suspects were located.”