Հայտնի ռուս ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնին սեպտեմբերի 22-ին դուրս է գրվել գերմանական «Շարիտե» կլինիկայից։
«Պացիենտի վիճակն այնքան է բարելավվել, որ նա դուրս է գրվել ստացիոնարից։ Նավալնին 32 օր է անցկացրել հիվանդանոցում։ Ելնելով հիվանդի ընթացիկ վիճակից՝ բուժող բժիշկները կարծում են, որ նրա լիովին ապաքինումը հնարավոր է։ Սակայն, դեռևս վաղ է գնահատել նրա ծանր թունավորման պոտենցիալ երկարաժամկետ հետևանքները»,-ասվում է հայտարարության մեջ, գրում է Meduza-ն։
Օգոստոսի 20-ին Նավալնու ինքնազգացողությունը վատացել էր Տոմսկ-Մոսկվա թռիչքի ժամանակ։ Նա կոմայի մեջ էր ընկել և շտապ հոսպիտալացվել Օմսկում։ 2 օր անց նրան տարհանեցին Բեռլին։ Սեպտեմբերի 2-ին Գերմանիայի կառավարությունը հայտարարեց, որ Նավալնուն թունավորել են «Նովիչոկ» խմբի նյարդապարալիտիկ նյութով։ Սեպտեմբերի 7-ին բժիշկները դուրս են բերել նրան բժշկական կոմայից։

Российский оппозиционный политик Алексей Навальный выписался из стационара берлинской клиники «Шарите». Это произошло еще 22 сентября.
«Состояние пациента улучшилось настолько, что он был выписан из стационара. Алексей Навальный лечился в «Шарите» 32 дня, из них 24 дня он находился в реанимации. Исходя из текущего состояния пациента, лечащие врачи считают, что его полное выздоровление возможно. Однако еще слишком рано оценивать потенциальные долгосрочные последствия его тяжелого отравления», — говорится в заявлении клиники, пишет Meduza.
20 августа Алексею Навальному стало плохо во время перелета из Томска в Москву. Политик впал в кому и был экстренно госпитализирован в Омске. Спустя два дня его эвакуировали в Берлин. 2 сентября правительство Германии заявило, что Навального отравили нервно-паралитическим веществом из группы «Новичок». 7 сентября врачи вывели политика из медицинской комы.