ՌԴ ԱԳՆ հատուկ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան խնդրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում կողմնորոշվել ռուսական կողմի պաշտոնապես հայտնի դիրքորոշմամբ, ոչ թե ոչ ռուսական կողմից արված տարբեր մեկնաբանություններով։
Սեպտեմբերի 23-ի բրիֆինգի ժամանակ Զախարովան անդրադարձել է Ադրբեջանի խորհրդարանի՝ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովին վերագրած խոսքերին։
Ադրբեջանական խորհրդարանական պատվիրակությունը մեկնել էր Ռուսաստան, որտեղ հանդիպել էր Լավրովի հետ։ Հանդիպումից հետո Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսը հայտարարել էր, որ Լավրովը հանդիպման ընթացքում ասել է, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները խոչընդոտում են ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացին, իսկ Հայաստանը պետք է Ադրբեջանին վերադարձնի «օկուպացված» 5 շրջանը։
«Ինչ վերաբերում է նախարարին մեջբերելու կոռեկտությանը, ապա ուզում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել, և այդ հարցերը հասցեագրել այն աղբյուրներին, որոնցից սկիզբ են առել այդ տեղեկությունները, դրա համար, անկեղծ ասած, սրա վրա կանգ էլ չեմ առնի»,- ասել է Զախարովան։
Նա նաև ասել է, որ ադրբեջանական կողմի հետ հանդիպմանը քննարկվել են նախկինում բարձրաձայնված ԼՂ համակարտության կարգավորման հիմնային սկզբունքները․ «Որոնք ենթադրում են այդ թվում՝ ԼՂ կարգավիճակի հարցերի լուծումը, ինչպես նաև դրա շուրջ տարածքների ազատումը։ Մեր դիրքորոշումը այս հարցով դուք լավ գիտեք, և մեծ խնդրանք՝ կողմնորոշվել դրանով, ոչ թե այն տարբեր մեկնաբանություններով, որոնք արվում են ոչ ռուսական կողմից»- նշել է հատուկ ներկայացուցիչը։

Russian Foreign Ministry representative Maria Zakharova has weighed in on statements attributed by Azerbaijan to Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, calling on everyone to focus solely on Moscow's position, and not on other interpretations.
On September 23, Lavrov met an Azerbaijani parliamentary delegation headed by the chairwoman of the Milli Mejlis, Sahiba Gafarova. Following the meeting, the website of the Azerbaijani parliament posted a message, according to which the Russian foreign policy chief had allegedly said that "the statements of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on Nagorno-Karabakh impede the process of resolving the conflict." The message went on to say that "this is the position of Moscow. The Russian side advocates the return of the five occupied regions, the deployment of peacekeepers and the restoration of the transport and communication system."
"As for the correctness of the quotes made by the Russian minister, I would like to draw your attention and address these questions to the sources that spread this information. Therefore, to be honest, I will not even focus on that," Zakharova told a briefing on Wednesday, September 23.
Zakharova noted that Russia's position on this issue is "well known" and urged against focusing on "various interpretations that do not come from the Russian side."