Ըստ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի՝ «Բարգավաճ Հայաստանի» առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Մուլտի Գրուպ Կոնցեռնը» 2011-ից Մղարթի ոսկու հանքը շահագործել է առանց ջրօգտագործման թույլտվության, հանքավայրում առկա շինությունները կառուցվել են առանց շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննական եզրակացության, խախտվել է սահմանային թույլատրելի արտանետումների պահանջները:
Հանքարդյունաբերական համալիրը շահագործվել է՝ չունենալով հարստացուցիչ ֆաբրիկայի և պոչամբարի համար շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննական եզրակացություն:
Այս առթիվ շրջակա միջավայրի նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանը գրություն է ուղարկել գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին և տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքներին նախարար Սուրեն Պապիկյանին։
Ուղարկված գրությամբ նախարարն առաջարկել է գլխավոր դատախազին հանձնարարել համապատասխան մարմիններին ուսումնասիրել նշվածը և դրանց տալ համապատասխան ընթացք։

Материалы по делу Мгартского золотого рудника ООО «Мульти Групп Концерн», владельцем которого является один из богатейших людей Армении, лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян, направлены в прокуратуру РА. Об том сообщило министерство окружающей среды РА.
Отмечается, что от имени министра окружающей среды РА Романоса Петросяна генеральному прокурору РА Артуру Давтяну было направлено письмо, в котором говорится о ряде нарушений, выявленных при эксплуатации концерном Царукяна золотого рудника в Мгарте.
Генпрокурор РА должен будет изучить направленные ему документы о нарушениях и предпринять соответствующие действия в установленном законом порядке.
Золото-серебряный Мгартский рудник находится в 1.5 км к западу от одноименного села Мгарт. Рудник действует с 2005 года.