ՌԴ մեկնել ցանկացող ցուցարարները երկրորդ օրն անընդմեջ գիշերել են Հանրապետության հրապարակում, նրանք շարունակում են ՀՀ կառավարությունից պահանջել բանակցություններ սկսել Ռուսաստանի հետ ցամաքային կամ օդային սահմանի բացման համար։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Ռուսաստանը որոշել է բացել օդային սահմանը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ բոլոր երկների համար, բացառությամբ՝ Հայաստանի։ Հայաստանն իր հերթին սեպտեմբերից բացել է օդային սահմանը բոլոր երկրների հետ և վերականգնել կորոնավիրուսի համավարակից առաջ ավիաընկերություններին տրված բոլոր հնարավորությունները։
Ցուցարարներից որոշները սեպտեմբերի 23-ին Կառավարության շենքի առջև հացադուլ էին սկսել՝ պահանջելով ցամաքային սահմանը հատելու հնարավորություն։ Ըստ բողոքողների՝ հացադուլն անժամկետ կլինի, քանի դեռ իրենց պահանջը չի կատարվել։
Ցուցարարները Կառավարության շենքի դիմաց էին եկել Ռուսաստան մեկնելու պահանջով դեռ օգոստոսին։ Այն ժամանակ ևս նրանցից շատերը նշում էին, որ աշխատում են այդ երկրում, չունեն ՀՀ-ում ապրելու հնարավորություն և ցանկություն կա հետ վերադառնալու։

Граждане Армении, желающие уехать из РА в Россию, уже второй день подряд ночуют на Площади Республики в Ереване, требуя у правительства начать переговоры с РФ о разрешении им въезда на территорию страны.
Россия пока не разрешила въезд для граждан Армении. При этом для граждан других стран ЕАЭС границы открыты. Армения же уже открыла возможность въезда в страну для граждан всех стран с условием или самоизоляции, или сдачи теста и возможности свободного передвижения в случае отрицательного ответа.
Некоторые протестующие объявили голодовку перед зданием правительства 23 сентября, требуя возможности пересечь сухопутную границу. По словам протестующих, голодовка будет бессрочной, пока их требование не будет выполнено.
Желающие уехать в РФ армяне вышли перед зданием правительства с требованием «отправить их в Россию» еще в августе. Тогда многие из них отметили, что работают в этой стране и не имеют возможности жить в Армении.