Եվրոպական միությունը Հայաստանի կառավարությանը կորոնավիրուսի համավարակին դիմակայելու համար €30 մլն կտրամադրի։
Կառավարության նիստում հավանության է արժանացել ՀՀ-ի և Եվրոպական հանձնաժողովի միջև ֆինանսական համաձայնագրի ստորագրումը։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը նշել է, որ բյուջետային աջակցության 80 տոկոսը՝ €24 մլն-ը, տրամադրվելու է միանվագ՝ համաձայնագրի ստորագրումից հետո, առանց որևէ նախապայմանի։
Մյուս €6 մլն-ը տրամադրվելու է համաձայանգրի հատուկ նախապայմաններում սահմանաված նպատակների ապահովման համար։
«Սա բացառիկ ծրագիր է՝ ուղղված Կառավարության՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարում իրականացվող հակաճգնաժամային միջոցառումներին»,- հայտարարել է փախվարչապետը։
Կորոնավիրուսի համավարակի սկզբից ՀՀ-ն 25 միջոցառում է իրականացնում՝ վարակի տնտեսական ու սոցիալական հետևանքների չեզոքացման համար։

The European Union will provide €30 million to help Armenia fight against the spread of the coronavirus in the country.
The Government on Thursday, September 24 approved the agreement between Armenia and the European Commission.
Deputy Prime Minister Mher Grigoryan said 80% of the sum – $24 million – will be transferred immediately after the deal is signed, without preconditions.
The remaining €6 million will be provided to meet the objectives set out in the special preconditions of the agreement.
The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 374 to reach 48,251 on Thursday. So far, 43,266 people have recovered, 945 have died from the coronavirus in the country, while 292 others carrying the virus have died from other causes.