Արցախի Շուշիի քույր քաղաք ճանաչված Ֆրանսիայի Բուրգ Լե Վալանսի քաղաքապետ Մարլեն Մուրիեն քաղաքապետարանի բակում ծածանվող Արցախի դրոշի պատճառով սպառնալիքներ է ստացել ադրբեջանցիներից:
Օգոստոսի 25-ին երեք ադրբեջանցի մտել է քաղաքապետարան, ներկայացել որպես զբոսաշրջիկ, պահանջել Արցախի դրոշն իջեցնել, ապա սպառնալիքներ հնչեցնել:
«Սա Ադրբեջանը չէ, և ձեր որոշելունը չեն այստեղի օրենքներն ու կարգերը»,- հիշեցրել է նա։
Մուրիեն ասել է, որ սպառնալիքներ է ստանում ոչ միայն բռնապետական Ադրբեջանից, այլև Բաքվի դաշնակից Թուրքիայից:
«Ոչ ոք չի կարող որոշել, թե ում հետ շփվենք: Ադրբեջանը, Ալիևը և նրա դաշնակիցները պետք է հասկանան, որ մենք ենք ընտրում մեր սեփական ընկերներին», – գրել է նա Facebook-ում։
2014-ին Արցախի Շուշի և Ֆրանսիայի Բուրգ Լե Վալանս քաղաքների միջև ստորագրվել է Բարեկամության հռչակագիր։ Քաղաքապետը հռչակագրից հետո ընդգրկվել է Ադրբեջանի «սև ցուցակում»։

Мэр французского города Бур-ле-Валанс Марлен Мурье ответила на поступающие в ее адрес угрозы из-за флага Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), установленного во дворе мэрии, так как это город-побратим арцахского Шуши. Мурье также опубликовала в соцсети фотографию на фоне нескольких флагов, в том числе флага НКР.
25 августа трое азербайджанцев вошли в здание мэрии французского города и, представившись туристами, потребовали убрать флаг Арцаха, прибегнув к угрозам.
«Это вам не Азербайджан, и не вам решать, какие здесь будут законы и порядки», – написала Мурье.
Она добавила, что в ее адрес звучат угрозы не только со стороны азербайджанских диктаторов, но и их союзников из Турции.
«Никто не может решать за нас, с кем общаться, а с кем нет. Азербайджан, (президент Азербайджана Ильхам) Алиев и его союзники должны понять, что друзей выбираем мы», – подеркнула мэр.
Она также добавила, что флаг Арцаха во французском городе – это символ дружбы с нацией, которую Азербайджан ежедневно угрожает уничтожить, «доказывая всему миру, что единственной их целью является завершить Геноцид 1915 года, который совершили сегодняшние их союзники».