Հայաստանում սեպտեմբերի 25-ի դրությամբ կորոնավիրուսի դեպքերը հասել են 48,643-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 392-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է առողջապահության նախարարությունը։
Մահվան 3 դեպք է գրանցվել, 2-ը՝ կորոնավիրուսից, 1-ն՝ այլ պատճառով, երբ հիվանդի մոտ կորոնավիրուս է հաստատվել, սակայն մահը վրա է հասել այլ պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 947 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 293։
Մահվան դեպքերի վերաբերյալ նշվում է, որ պացիենտները եղել են 73 և 84 տարեկան տղամարդիկ: Վերջիններս ունեցել են ուղեկցող քրոնիկական հիվանդություններ։

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 392 to reach 48,643 on Friday, September 25 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 135 more people have recovered, two patients have died from Covid-19, while one person carrying the varus has died from other causes in the past 24 hours.
A total of 3842 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 43,401 people have recovered, 947 have died from the coronavirus in the country, while 293 others carrying the virus have died from other causes.