ԱՄՆ Բոստոնի համալսարանի գիտնականները եկել են այն եզրակացության, որ վիտամին D-ի բավարար քանակն օրգանիզմում թույլ է տալիս նվազեցնել անբարենպաստ ելքի ռիսկը կորոնավիրուսով վարակվելու դեպքում։ Նրանց աշխատության արդյունքները հրապարակվել են PLOS One-ում։
235 հոսպիտալացված պացիենտից վերցրել են արյան նմուշներ և չափել 25-հիդրոքսիվիտամին D-ի քանակը սիճուկում՝ դա վիտամին D-ի առկայության մարկերն է։ Հետազոտման մասնակիցների 74%-ը հիվանդանոց է տեղափոխվել կորոնավիրուսի ծանր ընթացքով, 32.8%-ն ունեցել է վիտամին D-ի բավարար քանակ, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Մինչև 40 տարեկանների տարիքային խմբում մահվան դեպքեր չեն արձանագրվել, սակայն վարակից մահացել է 40-ից բարձր տարիքի հիվանդների 16.3%-ը։ 40-ից բարձր տարիքի 206 մահացածից միայն 9.7% -ն է ունեցել վիտամին D-ի բավարար քանակ (առնվազն 30 նանոգրամ մեկ միլիլիտրում)։ Մինչդեռ կյանքից հեռացածների 20%-ի մոտ վիտամինի քանակը դրանից ցածր է եղել։ Բացի այդ, 40-ից բարձր տարիքային խմբում մահացած պացիենտների միայն 6.3%-ի մոտ է 25-հիդրոքսիվիտամին D-ի քանակը եղել 40 նգ/մլ կամ ավելի բարձր։
«Այս հետազոտությունն ապացուցում է, որ վիտամին D-ի բավարար քանակը կարող է նվազեցնել բարդությունները, այդ թվում ցիտոկինային գրոհը (երբ միանգամից մեծ քանակի սպիտակուց է հայտնվում արյան մեջ), և վերջնարդյունքում, նվազեցնել մահացությունը կորոնավիրուսից»,-ասել է հետազոտության հեղինակներից Մայքլ Հոլիկը։
Մայիսին ամերիկացի բժիշկները հայտարարել էին, որ վիտամին D-ի անբավարար քանակն ավելացնում է մոտ 15%-ով Covid-19-ի ամենածանր ձևերի զարգացումը։ Դա կարող է կապված լինել այն հանգամանքի հետ, որ այս վիտամինն օգնում է օրգանիզմին ճնշել իմունային համակարգի չափազանց մեծ ակտիվությունը։

Исследователи из Бостонского университета (американский штат Массачусетс) пришли к выводу, что достаточный уровень витамина D в организме позволяет снизить риск неблагоприятного исхода при заражении коронавирусной инфекцией.
У 235 госпитализированных пациентов взяли образцы крови и измерили 25-гидроксивитамин D в сыворотке – маркер уровня витамина D. 74% участников исследования поступили в больницу с тяжелой формой коронавируса, 32.8% имели достаточный уровень витамина D. Летальных исходов среди людей в возрасте до 40 лет зафиксировано не было, однако из-за инфекции умерли 16.3% пациентов старше 40 лет, пишет ТАСС со ссылкой на журнал PLOS One.
Из 206 человек в возрасте от 40 лет только 9.7% умерших имели достаточный уровень витамина D (не менее 30 нанограммов на миллилитр), в то время как 20% ушедших из жизни в данной категории имели уровень витамина менее 30 нг/мл. Кроме того, лишь 6.3% пациентов старше 40 лет умерли с уровнем 25-гидроксивитамина D в крови 40 нг/мл или выше.
«Это исследование дает прямые доказательства того, что достаточность витамина D может уменьшить осложнения, включая цитокиновый шторм (быстрое высвобождение слишком большого количества белков в кровь – ред.) и, в конечном счете, смерть от Covid-19», – отметил один из авторов исследования Майкл Холик.
В мае американские медики сообщили, что острая нехватка витамина D повышает вероятность развития самых тяжелых форм заболевания Covid-19 примерно на 15% Это может быть связано с тем, что данный элемент помогает организму подавлять чрезмерную активность иммунной системы. Ученые из дублинского Тринити-колледжа по результатам проведенного исследования также указали на важное значение витамина D для профилактики и лечения коронавирусной инфекции.