Հակառակորդի սանձազերծած գործողությունը կենաց մահու կռիվ է, հայտարարել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը՝ նշելով, որ այն «ընդունում ենք ազգովի և ազգովի հաղթանակ ենք տանելու»:
«Այսօր վաղ առավոտյան, շփման գծի ամբողջ երկայնքով և բազմաթիվ խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ թշնամին սկսել է ակտիվ հրետակոծություն: Բնակչությանը կոչ ենք անում պատսպարվել, ցուցաբերել հանգստություն:
Քիչ առաջ հանդիպել եմ մեր առաջին կամավորականներին: Հավաստիացնում եմ՝ մեր զինված ուժերն իրենց դիրքերում ամուր են, իսկ պատասխանը լինելու է համաչափ: Իրավիճակի ողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը և յուրաքանչյուր կորստի համար պատասխան են տալու»,- նշել է նա:
Ադրբեջանը սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Արցախի ուղղությամբ սկսել է օդային և հրթիռային հարձակում։ Հայկական կողմը խոցել է հակառակորդի երկու ուղղաթիռ և 3 անօդաչու թռչող սարք։

Nagorno-Karabakh President Arayik Harutyunyan has said that "if it is war Azerbaijan wants, then war is what they are going to get."
His comments came hours after Azerbaijan launched a large-scale air and missile attack on Karabakh on Sunday, September 27, also targeting civilian settlements and the capital Stepanakert.
Harutyunyan urged the public to move to shelters and remain calm.
"Our armed forces are strong, our retaliation will be disproportionate and strict. Azerbaijan will pay for every loss," the Karabakh President said.
"This is a life or death fight, which we accept as a nation, and we'll win as a nation."
Karabakh Human Rights Defender Artak Beglaryan has reported deaths among civilians from the Armenian side.