Արցախի հյուսիսային և հարավային ուղղություններում մարտական գործողությունները շարունակվում են, ճշտված տեղեկություններով՝ ադրբեջանական կողմն ունի մոտ 200 մարդկային կորուստ, կորցրել է մոտ 30 զրահատեխնիկա և 20 ԱԹՍ, հայտարարել է տեղեկատվական կենտրոնի պատասխանատու Արծրուն Հովհաննիսյանը։
«Հայկական կողմից մոտ 100 վիրավորից 10-ը տեղափոխվել է Երևան, ստացել համապատասխան բուժօգնություն։ Մյուսների վիճակն ավելի թեթև է, իրավիճակը նույնն է մնում»,- հայտարարել է Հովհաննիսյանը։
Ադրբեջանը սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Արցախի ուղղությամբ սկսել է օդային և հրթիռային հարձակում՝ թիրախավորելով թե ռազմական օբյեկտներ, թե քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, այդ թվում՝ Ստեփանակերտում։ Նախնական տվյալներով՝ Արցախի Զինված ուժերում կա 16 զոհ, հարյուրից ավելի վիրավոր:

The head of the Armenian unified infocenter, Artsrun Hovhannisyan, said on Sunday, September 27 evening that the Azerbaijani side has lost about 200 soldiers since launching a large-scale offensive on the Nagorno-Karabakh line of contact.
Hovhannisyan said fighting is continuing along the frontline as of Sunday evening.
"10 out of about 100 wounded Armenian servicemen have been taken to Yerevan to receive the medical treatment they need," Hovhannisyan told reporters.
A Karabakh Defense Army representative, Suren Sarumyan revealed, meanwhile, that the Armenian side has destroyed four helicopters, 33 tanks and infantry fighting vehicles, 27 drones and two military engineering vehicles belonging to the Azerbaijani army.
Karabakh has reported 16 deaths and more than 100 injuries on the Armenian side. Besides, two civilians – a woman and a child – were killed in Azerbaijan's shelling of civilian settlements on Sunday morning, while two others were injured.