Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը խորը մտահոգություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակով և անթույլատրելի համարել լարվածության հետագա խորացումը: ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայության հաղորդմամբ նման կարխիք է նա հայտնել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ զրույցում։
Մակրոնն անհրաժեշտ է համարել ձեռնարկել բոլոր միջոցները ռազմական գործողությունները դադարեցնելու և լարվածությունը լիցքաթափելու ուղղությամբ: Նա նաև կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերի ակտիվացումը տարածաշրջանում խաղաղություն վերահաստատելու համար:
ՀՀ վարչապետը, իր հերթին, հայտնել է, որ Ադրբեջանը ռազմական գործողություններ է սկսել Արցախի հետ շփման գծի ամբողջ երկայնքով: Նա խոր մտահոգություն է հայտնել ստեղծված իրավիճակով և դրա հետագա սրմամբ: Մասնավորպես ընդգծվել է, որ Ադրբեջանը դիմում է սադրանքների Հայաստանի Հանրապետության հետ պետական սահմանի ուղղությամբ ևս ռազմական գործողություններ սկսելու համար:
ՀՀ վարչապետը զրուցակցի ուշադրությունն առանձնակի հրավիրել է Թուրքիայի խիստ կողմնակալ և ագրեսիվ դիրքորոշման և այդ երկրի հնարավոր միջամտությունը կասեցնելու անհրաժեշտության վրա:

27 Сентябрь 2020 - 20:09 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян обсудил по телефону с президентом Франции Эмманюэлем Макроном крупномасштабные военные дейтвия в зоне карабахского конфликта.
Макрон заявил, что серьезно озабочен происходящим, и назвал неприемлемым дальнейшее разрастание конфликта. Президент Франции сообщил, что считает необходимым принять все меры, которые могут помочь разрядить напряженность и остановить боевые действия. Макрон также заявил, что следует активизировать действия Минской группы ОБСЕ для восстановления мира в регионе.
Пашинян, в свою очередь, указал, что 27 сентября Азербайджан начал боевые действия на протяжении всей линии соприкосновения с силами Карабаха. Премьер-министр заявил, что Баку прибегает к провокациям, которые могут помочь Азербайджану атаковать и армянскую границу.
Премьер выразил глубокую озабоченность сложившейся ситуацией и обратил внимание Макрона на жесткую предвзято-агрессивную позицию Турции и сообщил о необходимости не допустить вмешательства этого государства в конфликт.