Արցախի հետ կռվում է ոչ թե Ադրբեջանը, այլ Թուրքիան, այդ երկրից ոչ միայն անօդաչու սարքեր ու ինքնաթիռներ կա, այլև զորամիավորումներ և զինվորականներ, հայտարարել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը՝ հավելելով, որ ադրբեջանական կողմում վարձկաններ ու այլ երկրներից կամավորականներ էլ կան։
Ըստ Արցախի ղեկավարի՝ զորավարժությունների պատրվակով Ադրբեջանում գտնվող թուրքական F16 կործանիչներն օգտագործվում են սեպտեմբերի 27-ի առավոտից սկսած։
«Արցախը կռվում է՝ օգտագործելով միայն Պաշտպանության բանակի ուժերը, իհարկե կլինեն կամավորներ միայն ՀՀ-ից»,-հայտարարելէ նա՝ հավելելով, որ ՊԲ-ն կատարում է իր առջև դրված խնդիրը։
Հարությունյանի խոսքով՝ հակառակորդը տասնյակներով զինտեխնիկա է կորցրել, ըստ որոշ տեղեկությունների՝ դրանց թվում են նաև թուրքական ինքնաթիռն ու ԱԹՍ-ները։
Ադրբեջանը սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Արցախի ուղղությամբ սկսել է օդային և հրթիռային հարձակում՝ թիրախավորելով թե ռազմական օբյեկտներ, թե քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, այդ թվում՝ Ստեփանակերտում։ Նախնական տվյալներով՝ Արցախի ՊԲ-ում կա 16 զոհ, հարյուրից ավելի վիրավոր: Ճշտված տեղեկություններով՝ ադրբեջանական կողմն ունի մոտ 200 մարդկային կորուստ, կորցրել են նաև մոտ 30 զրահատեխնիկա և 20 ԱԹՍ։

27 Сентябрь 2020 - 19:15 AMT
Президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Араик Арутюнян 27 сентября на брифинге, говоря о крупномасштабных военных действиях в зоне карабахского конфликта, отметил, что «с нами воюет не только Азербайджан, с нами воюет Турция».
По словам Арутюняна, против армянских сил используется турецкая военная техника – дроны и самолеты, а также военные этой страны.
Арутюнян сообщил, что с утра 27 сентября в ударах по Арцаху принимали участие турецкие истребители F-16, участвовавшие в совместных учениях Азербайджана и Турции и оставшиеся на территории Азербайджана. Президент добавил, что представители турецкой армии управляли ударными беспилотниками турецкого производства.
По словам Арутюняна, согласно некоторым данным, противник потерял несколько десятков единиц военной техники, в том числе турецкий самолет и БПЛА.