2018-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին Ղարաբաղի և մյուս բոլոր հարցերը չէին հետաքրքրում, նա մտահոգված էր միայն, որ հեղափոխական ալիքն Ադրբեջան չհասնի, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ Ալիևն իրեն անձամբ է խնդրել հետհեղափոխական ելույթներում չխոսել իր երկրի իրավիճակի վերաբերյալ։
Փաշինյանն անդրադարձել է ադրբեջանական մամուլում շրջանառված տեղեկություններին, թե Ալիևը հետհեղափոխական Հայաստանի կառավարությանը ժամանակ է տվել՝ իր խնդրանքով։
«Իրականում ոչ թե ես եմ Ադրբեջանի նախագահին խնդրանքով դիմել, այլ նա՝ ինձ։ Այդ ժամանակշրջանում Երևանի քաղաքապետի ընտրություններն էր և գործնականում ամեն օր հանրահավաքներ էինք ունենում։ Այնպես էր ստացվել, որ դրանից առաջ էլ ես, մի շարք հանգամանքների բերումով, անդրադառնում էի Ադրբեջանում տիրող իրավիճակին, փորձում էի խոսակցություն ծավալել այդ երկրի ժողովրդի հետ ու քննադատական խոսքեր էի հնչեցնում այնտեղ տիրող իրավիճակի վերաբերյալ։ Իլհամ Ալիևը շահագրգռված էր ինձ խնդրել, որ Ադրբեջանի վերաբերյալ այդ ելույթներից ձեռնպահ մնամ։ Ինչո՞ւ․ մի պարզ պատճառով, քանի որ հեղափոխությունը նոր էր տեղի ունեցել և ամբողջ տարածաշրջանի ընդդիմադիրները ոգևորված էին։ Այդ երկրի ղեկավարությունը մտավախություն ուներ, որ ելույթներս կարող են որոշակի պրոցեսներ հրահրել Ադրբեջանում»,- հայտարարել է Փաշինյանը Հանրայինի «Հարցազրույցում», փոխանցում է «Այսօրը»։
Փաշինայնի խոսքով՝ նա գոհ է, որ նման համաձայնություն է ձեռք բերվել, քանի որ Ադրբեջանի ներքին հարցերն իր օրակարգինը չեն, և դրա արդյունքում հայ զինվորների կյանքեր են խնայվել։
Ադրբեջանը սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Արցախի ուղղությամբ սկսել է օդային և հրթիռային հարձակում՝ թիրախավորելով թե ռազմական օբյեկտներ, թե քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, այդ թվում՝ Ստեփանակերտում։ Արցախի զինված ուժերում 31 զոհ կա, մոտ 200 վիրավոր: Ճշտված տեղեկություններով՝ ադրբեջանական կողմն ունի մոտ 200 մարդկային կորուստ, կորցրել են նաև մոտ 30 զրահատեխնիկա և 20 ԱԹՍ։

28 Сентябрь 2020 - 14:00 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что не он обращался к президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву, а тот обратился к нему с просьбой еще в 2018 году, во время бархатной революции в РА. Об этом премьер 26 сентября заявил в интервью армянскому «Первому каналу», которое вышло в эфир 27 сентября.
Пашинян прокомментировал распространенную в азербайджанской прессе информацию о том, что переговоры по урегулированию карабахского конфликта якобы ведутся тайно, а премьер РА якобы обращался к Алиеву с просьбой и тот по его просьбе дал время правительству постреволюционной Армении.
По словам Пашиняна, в 2018 году Алиева не интересовал Карабах и все другие вопросы, его лишь беспокоило, чтобы революционная волна из Армении не дошла до Азербайджана. Премьер РА заявил, что Алиев лично просил его не говорить о ситуации в его стране в своих послереволюционных выступлениях.
«На самом деле, не я обратился к президенту Азербайджана, а президент Азербайджана обратился ко мне с просьбой. Если вы помните, тогда были выборы мэра Еревана, и митинги у нас проводились практически каждый день. В силу ряда обстоятельств, до этого я в ряде выступлений коснулся ситуации в Азербайджане и пытался вступить в разговор с азербайджанским народом, сделал несколько критических заявлений о ситуации в Азербайджане. Ильхам Алиев был заинтересован в том, чтобы была достигнута некая договоренность, которая заключалась в том, что он попросил меня воздержаться от таких выступлений об Азербайджане. Почему? По одной простой причине, поскольку революция произошла только что, и оппозиция во всем регионе была воодушевлена. Руководство этой страны опасалось, что мои выступления могут спровоцировать определенные процессы в Азербайджане»,- отметил премьер-министр.
По его словам, он рад, что такая договоренность была достигнута, потому что «внутренние вопросы Азербайджана вообще не входят в мою повестку, а в результате этого были спасены жизни армянских военнослужащих».