Հեղինակավոր Reuters գործակալությունը և The Guardian պարբերականն անդրադարձել են Թուրքիայի կողմից Մերձավոր Արևելքից Ադրբեջան կռվելու համար ուղարկած վարձկանների մասին լուրերին։ Reuters-ը երկու զինյալի հետ է խոսել, որոնք հայտնել են, որ այդ նպատակով Թուրքիան իրենց վճարելու է ամսական $1500։
Նրանք Սիրիայում Թուրքիայի աջակցությունը վայելող զինյալ խմբավորումներից են, և հայտնել են, որ Ադրբեջանում իրենց տեղակայումը համակարգում է Անկարան։
Երկու զինյալն էլ նշել են, որ պետք է Ադրբեջան մեկնեին սեպտեմբերի 25-ին՝ պարեկության, ոչ թե կռվելու համար։
Reuters-ը նշում է, որ թեև Ադրբեջանը հերքում է, Թուրքիան՝ չի մեկնաբանում այս լուրերը, չնայած նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը խոստացել է աջակցել Բաքվին։
Թուրքիայի պրոադրբեջանական և հակահայկական հայտարարություններին անդրադարձել է նաև The Guardian-ը։
Լրատվամիջոցը գրել է,որ Ադրբեջանում վարձկանների տեղակայումը վկայում է տարածաշրջանում Թուրքիայի հավակնությունների ընդլայնման մասին: Լեռնային Ղարաբաղում Թուրքիան իր համար ստեղծում է Մոսկվայի հետ մրցակցության երրորդ թատերաբեմը, առաջին երկուսը Սիրիան և Լիբիան են։

29 Сентябрь 2020 - 08:07 AMT
Авторитетные издания Reuters и The Guardian написали о наемниках с Ближнего Востока, посланных Турцией воевать в Азербайджане.
Так, Reuters поговорил с двумя боевиками, которые рассказали что Турция будет платить им за это по 1500 долларов в месяц. Они – из одной из поддерживаемых Турцией групп боевиков в Сирии. Боевики сообщили, что Анкара координирует их размещение в Азербайджане.
Оба боевика заявили, что должны были отправиться в Азербайджан 25 сентября для патрулирования, а не для боевых действий.
Reuters отмечает, что Азербайджан отрицает эти сведения, а Турция не комментирует, хотя президент этой страны Реджеп Тайип Эрдоган обещал поддержку Баку.
The Guardian также написала о проазербайджанских и антиармянских заявлениях Турции. Издание пишет, что размещение наемников в Азербайджане свидетельствует о расширении амбиций Турции в регионе.
В Нагорном Карабахе Турция создает третью сцену для своего соревнования с Москвой, первые две – это Сирия и Ливия, отмечает издание.