Ադրբեջանական կողմի ապատեղեկատվության մասին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունից հետո այդ երկրի զինված ուժերը հարվածներ են հասցրել Վարդենիսի շրջանի զինվորական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ուղղությամբ՝ այդ թվում թիրախավորելով քաղբնակչությանը, որի արդյունքում սպանվել է մեկ քաղաքացիական:
Սեպտեմբերի 29-ի առացոտյան ԱԳՆ-ն տարածել էր հայտարարություն, որտեղ նշել էր, որ Ադրբեջանն ապատեղեկատվություն է տարածում՝ հող նախապատրաստելով Հայաստանի Հանրապետության Վրադենիսի շրջանի ուղղությամբ մարտական գործողություններ ձեռնարկելու համար:
«Արհամարելով ռազմական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ միջազգային հանրության շարունակական կոչերը՝ Ադրբեջանը Թուրքիայի ակտիվ քաջալերմամբ և ռազմաքաղաքական աջակցությամբ, ընդլայնում է ռազմական գործողությունների գոտին՝ դրա մեջ ներառելով նաև Հայաստանի Հանրապետության տարածքը:
Տարածաշրջանային անվտանգությունը և խաղաղությունը վտանգելու Ադրբեջանի հետևողական փորձերին Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության կողմից տրվելու է համարժեք ռազմաքաղաքական պատասխան»,-գրել է ԱԳՆ խոսնակը։

One civilian was killed in Azerbaijan's shelling of the Armenian villages near the town of Vardenis, Gegharkunik province, the Armenian Foreign Ministry said in a statement.
"This morning, the Foreign Ministry of Armenia issued a statement revealing the Azerbaijani disinformation, which was aimed at preparing grounds for military operations in the direction of the Vradenis region of the Republic of Armenia," the Ministry said in the statement in Tuesday, September 29.
"Minutes after this disinformation the Azerbaijani armed forces attacked the civilian-military infrastructure in the Vardenis region, including targeting the civilian population, as a result of which one civilian was killed.
"In contempt of the continuing calls of the international community to end the hostilities, Azerbaijan, with the active encouragement, political and military support of Turkey, is expanding the geography of hostilities to the territory of the Republic of Armenia.
"The Republic of Armenia and the Republic of Artsakh will give adequate military-political response to Azerbaijan’s consistent attempts to undermine regional security and peace."