Արցախում ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված՝ Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը հորդոր է ուղղել աշխարհասփյուռ թեմերին և համայնքներին՝ հանգանակության կոչով:
Հավաքված միջոցները պիտի ծառայեցվեն «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից նախանշված «Մենք ենք, մեր սահմանները. բոլորս Արցախի համար» ծրագրին՝ ի նպաստ հայրենիքի առջև ծառացած դժվարությունների հաղթահարման։
Վեհափառը հանձնարարական է տվել ՀՀ զինված ուժերի հոգևոր առաջնորդին, հայաստանյան թեմակալ առաջնորդներին և եկեղեցական բոլոր կառույցներին սատար լինելու հայոց բանակին և հնարավոր օժանդակություն ցուցաբերելու Արցախի ժողովրդին:

Catholicos of All Armenians Karekin II has urged Diaspora communities and Dioceses worldwide to donate to Hayastan All-Armenian Fund.
The fundraiser launched by the organization will help overcome the consequences of Azerbaijan's aggression against Nagorno-Karabakh.
His Holiness said he has instructed the spiritual leader of the Armed Forces, the diocesan leaders of the country and all church institutions to support the Armenian army and provide assistance to the people of Artsakh (Nagorno-Karabakh).