Ադրբեջանն Արցախի դեմ հարձակողական օպերացիայի օդային ղեկավարումը հանձնել է Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերին: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Շուշան Ստեփանյանը։
Նշվում է, որ սեպտեմբերի 30-ին՝ ժամը 10:00-ից, սկսած Թուրքիայի օդուժի՝ Քյուրդամիրից թռիչքներ իրականացնող երկու F-16 կործանիչը, ինչպես նաև ադրբեջանական օդուժի ՍՈւ-25 տիպի գրոհիչները, «Բայրաքթար» տիպի հետախուզահարվածային ԱԹՍ-ն մեծ բարձրությունների վրա հրթիռառմբային հարվածներ են հասցրել Արցախի Հադրութի և Մարտունու շրջանների բնակավայրերին:
«Օդուժը գործում է թուրքական E7-T օդային հեռավար հրամանատարական կետի կառավարմամբ Էրզրում-Ղարս հատվածից: Հավանական է, որ Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի ղեկավարությունը գտնվում է ինքնաթիռի մեջ։
Բացի այդ, Հադրութի շրջանի սահմանից որոշակի խորության վրա գործում է թուրքական ԱԹՍ հրամանատարական կետը, որն անմիջական ղեկավարում է ադրբեջանական հարվածային ինքնաթիռների կրակը: Վերոնշյալ ինֆորմացիան անմիջականորեն դիտարկվում է, արձանագրվում ՀՕՊ և ավիացիայի միացյալ հրամանատարական կետից»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

Azerbaijan has handed the air command of its offensive against Artsakh (Nagorno-Karabakh) over to the Turkish Air Forces, Armenian Defense Ministry spokeswoman Shushan Stepanyan said Wednesday, September 30.
Starting from 10:00 am on Wednesday, Stepanyan said, two F-16 fighter jets of the Turkish Air Forces flying from Kurdamir, as well as the SU-25 aircrafts of the Azerbaijani Air Force, the Bayraktar reconnaissance and surveillance attack drones carried out bombing and missile attacks near civilian settlements of Hadrut and Martuni regions of Artsakh.
"The air force is being operated under the remote command and control of the Turkish E7-T airborne C2 station from Erzurum. The command and leadership of the Turkish Air Forces is most possibly on the board," the spokeswoman said.
"Apart from that, Turkish UAV C2 station is located at a distance from the border with Hadrut region, which directly controls the fire of Azerbaijani attack planes. The above-mentioned information is being directly monitored and observed by the C2 of the joint air defense and aviation command."