ՌԴ ԱԳՆ-ն կոչ է արել դուրս բերել վարձկաններին ու ահաբեկիչներին ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության գոտուց: Այդ մասին ասվում է Ռուսաստանի ԱԳ նախարարության տարածած հայտարարության մեջ:
«Ստացվող տեղեկատվության համաձայն՝ ղարաբաղյան հակամարտության գոտի անօրինական զինված խմբավորումներ են հասցվում, մասնավորապես՝ Սիրիայից ու Լիբիայից՝ մասնակցելու ռազմական գործողություններին»,- ասվում է հաղորդագրությունում:
Գերատեսչությունից նշում են, որ խորապես անհանգստացած են այդ տեղեկություններով, «որոնք բերում են ոչ միայն հակամարտության գոտում առավել մեծ լարվածության, այլև երկարատև վտանգներ են ստեղծում տարածաշրջանի բոլոր երկրների համար»։
«Կոչ ենք անում շահագրգիռ երկրների ղեկավարներին միջոցներ ձեռնարկել ահաբեկիչների ու վարձկանների՝ հակամարտության մեջ ներգրավումը թույլ չտալու ու տարածաշրջանից նրանց շուտափույթ հեռացնելու համար», – նշվում է հայտարարությունում։

The Russian Foreign Ministry has called for the immediate withdrawal of foreign terrorists and mercenaries from the zone of the Nagorno-Karabakh conflict.
The statement comes amid multiple media reports concerning the transfer of Syrian fighters to Azerbaijan.
"According to information we receive, militants from illegal armed groups, in particular from Syria and Libya, are being transferred to the zone of the Nagorno-Karabakh conflict in order to directly participate in hostilities," the statement reads.
"The Russian Foreign Ministry is deeply concerned about these processes, which lead not only to an even bigger escalation of tension in the conflict zone, but also create long-term threats to the security of all countries in the region."
The Ministry called for taking "effective measures to prevent the use of foreign terrorists and mercenaries in the conflict and to immediately withdraw them from the region."