Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակը։ Հեռախոսազրույցը կայացել է ֆրանսիական կողմի նախաձեռնությամբ։
Նախագահները «մանրամասն քննարկել են իրավիճակի կտրուկ սրումը ղարաբաղյան հակամարտության գոտում, ինչպես նաև մտահոգություն են հայտնել շարունակվող մարտական գործողությունների վերաբերյալ», գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Պուտինն ու Մակրոնը հակամարտող կողմերին կրակի շուտափույթ և ամբողջական դադարեցման և լարվածության թուլացման կոչ են արել։
«Նշվել է, որ քաղաքական-դիվանագիտական մեթոդներով կարգավորումն այլընտրանք չունի։ Այդ համատեքստում քննարկվել են փոխգործակցության կոնկրետ պարամետրերը, առաջին հերթին` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափով»,-ասվում է Կրեմլի հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ Մակրոնը վտանգավոր և չմտածված էր որակել Թուրքիայի քաղաքական հայտարարությունները ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ:Նա նշել էր, որ Ֆրանսիան չափազանց մտահագոված է Թուրքիայի ռազմատենչ հայտարարություններով։ «Մենք դա թույլ չենք տա։ Ես հստակ ասում եմ Հայաստանին և հայ ժողովրդին՝ Ֆրանսիան կատարելու է իր դերը»,-ասել էր նա։

Russian President Vladimir Putin and France’s Emmanuel Macron have called for an immediate ceasefire in Nagorno-Karabakh․
The two discussed the situation in the conflict zone over the phone.
“Vladimir Putin and Emmanuel Macron called on the warring sides to halt fire completely and as soon as possible, de-escalate tensions and show maximum restraint,” the Kremlin said in a statement early on Thursday, October 1.
In a telephone conversation that came at Macron’s initiative, the two leaders discussed “concrete parameters of further cooperation, first and foremost within the framework of the OSCE Minsk Group,” the Kremlin said.
The leaders expressed “readiness” to see a statement made on behalf of the co-chairs of the Minsk Group that would call for an “immediate” end to fighting and start of talks, the Kremlin added.