Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակը։ Հեռախոսազրույցը կայացել է ֆրանսիական կողմի նախաձեռնությամբ։
Նախագահները «մանրամասն քննարկել են իրավիճակի կտրուկ սրումը ղարաբաղյան հակամարտության գոտում, ինչպես նաև մտահոգություն են հայտնել շարունակվող մարտական գործողությունների վերաբերյալ», գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Պուտինն ու Մակրոնը հակամարտող կողմերին կրակի շուտափույթ և ամբողջական դադարեցման և լարվածության թուլացման կոչ են արել։
«Նշվել է, որ քաղաքական-դիվանագիտական մեթոդներով կարգավորումն այլընտրանք չունի։ Այդ համատեքստում քննարկվել են փոխգործակցության կոնկրետ պարամետրերը, առաջին հերթին` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափով»,-ասվում է Կրեմլի հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ Մակրոնը վտանգավոր և չմտածված էր որակել Թուրքիայի քաղաքական հայտարարությունները ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ:Նա նշել էր, որ Ֆրանսիան չափազանց մտահագոված է Թուրքիայի ռազմատենչ հայտարարություններով։ «Մենք դա թույլ չենք տա։ Ես հստակ ասում եմ Հայաստանին և հայ ժողովրդին՝ Ֆրանսիան կատարելու է իր դերը»,-ասել էր նա։

1 Октябрь 2020 - 06:53 AMT
Президенты Франции и России Эммануэль Макрон и Владимир Путин обсудили в телефонном разговоре ситуацию в Нагорном Карабахе.
По сообщению пресс-службы Кремля, главы двух государств «обстоятельно обсудили резкое обострение обстановки в зоне нагорно-карабахского конфликта, а также выразили озабоченность в связи с продолжающимися боевыми действиями».
Путин и Макрон призвали стороны конфликта к скорейшему и полному прекращению огня и деэскалации напряженности.
«Отмечена безальтернативность урегулирования нагорнокарабахского кризиса политико-дипломатическими методами. В этом контексте рассмотрены конкретные параметры дальнейшего взаимодействия, прежде всего в формате Минской группы ОБСЕ», — говорится в сообщении Кремля.