Արցախում վիրավորված ֆրանսիացի երկու լրագրողին ուղեկցող մարտունեցի երիտասարդը հրետակոծությունից զոհվել է, հայտնել է Le Monde-ի լրագրողներին Արցախում ուղեկցած լրագրող Հերմինե Վիրաբյանը, փոխանցում է «Հետքը»։
Հոկտեմբերի 1-ին Ֆրանիսական Le Monde պարբերականի լրագրողներն ու նրանց ուղեկցող անձնակազմը Արցախի Մարտունի քաղաքում հրետակոծության է ենթարկվել։ Հրետակոծության տակ են հայտնվել նաև հայկական ու միջազգային մամուլի այլ ներկայացուցիչներ։
Վիրաբյանի խոսքով՝ Le Monde-իի ֆրանսիացի լրագրողներ Ալան Կավալը և Յաղոբզադե Ռաֆայել Շարլզը Ստեփանակերտ են ժամանել սեպտեմբերի 30-ին։ Մայրաքաղաքում աշխատելուց հետո, հոկտեմբերի 1-ին իր հետ այցելել են Մարտունի՝ նկարահանելու վնասված տները, զրուցելու մարդկանց հետ։
Հենց Մարտունիում նրանց է միացել տեղացի մի երիտասարդ՝ Գրիշա անունով, որը տեղանքին ծանոթ էր։
Լրագրողների խումբը նախատեսել է այցելել 5 տուն։ Առաջինում նկարահանումներն ավարտել են և դուրս եկել։ Փորձել են մոտենալ Press տարբերանշանով մեքենային, բայց արկերի ձայն են լսել ու փախել տարբեր ուղղություններով։
«Մեր շոկային դեմքերը ֆիքսեցինք ու հասկացանք, որ մեզ մոտ է գալիս, մեզ թվացել էր մի պահ, որ հեռվում է տեղի ունենում։ Մենք սկսեցինք վազել անկանոն, առանձին էինք վազում, հետո ես ձայներ լսեցի, գոռգոռոցներ։ Ֆրանսիացի կոլեգաներս բղավում էին՝ help, help (օգնություն-հեղ.)»։ Պտտվեցի և տեսա, որ նրանք ընկած էին գետնին ու մեկի դեմքը ամբողջությամբ արյան մեջ էր»,- կատարվածը նկարագրել է Հերմինե Վիրաբյանը։
Վնասվել է նաև լրագրողներին տեղափոխող մեքենան։ Վարորդը թեթև վնասվածք ունի որովայնի շրջանում։
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ ամեն ինչ անում են Արցախի Մարտունի քաղաքում վիրավորված լրագրողներին հնարավորինս շուտ Ղարաբաղից տեղափոխելու համար։

1 Октябрь 2020 - 15:49 AMT
Журналисты французского издания Le Monde и сопровождавшая их группа армян попали под обстрел ВС Азербайджана в городе Мартуни в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской республике). Приехавшая вместе с французами в Арцах независимый журналист Эрминэ Вирабян рассказала изданию Hetq, что во время обстрела погиб житель Мартуни, который был проводником группы.
Журналисты Le Monde Алан Каван и Рафаэль Якобзаде 30 сентября были в Степанакерте. Поработав немного, 1 октября они вместе с Эрминэ отправились в город Мартуни, хотели увидеть поврежденные дома, побеседовать с людьми. Там к ним присоединился молодой человек по имени Гриша, хорошо знавший город.
Журналисты собирались побывать в пяти домах. Завершив съемки в первом доме, они вышли, и, когда подходили к автомобилю с надписью Press на лобовом стекле, в небе послышались звуки снарядов. В первый момент им показалось, что звук доносится издалека, но потом они сразу сориентировались и разбежались в разные стороны.
«Мы поняли, что снаряд приближается к нам, и разбежались кто куда. Потом я услышала голоса, крики. Французские коллеги кричали «help, help!» – «помогите!» . Повернувшись, я увидела, что они лежат на земле. Лицо одного из них было в крови»,- расссказала Вирабян.
Раненным в лицо журналистом оказался Алан Каван, которого доставили в Степанакертскую больницу, где прооперировали. Он находится в крайне тяжелом состоянии. Второй журналист Le Monde Рафаэль Якобзаде получил осколочное ранение в ногу. Его проперировали в больнице Мартуни.
«Я жду окончания операции Рафаэля. Мы находимся на связи с посольством Франции. Они интересуются, пытаются сделать все возможное, готовы помочь»,- сказала журналист. Повредилась также перевозившая журналистов машина. Водитель получил легкое ранение в живот.