Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ռոբերտ Օբրայենի հետ հեռախոսազրույցում շեշտել է տարածաշրջանից վարձկանների և ահաբեկիչների դուրս մղման անհրաժեշտությունը, առանց որի անհնար է հրադադարի հաստատումը:
Վարչապետը հանգամանալից անդրադարձել է ներկայիս իրավիճակին: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է ռազմական գործողություններում Թուրքիայի ներգրավվածության և Ադրբեջանում Թուրքիայի կողմից Սիրիայից վարձկանների ու ահաբեկիչների տեղակայման փաստը:
Դեսպան Օբրայենն ամերիկյան կողմի խորը մտահոգությունն է արտահայտել Հարավային Կովկասում ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ: Նա վերահաստատել է շուտափույթ հրադադար և կայունություն հաստատելու հարցում ԱՄՆ շահագրգռվածությունը և Հայաստանի ու տարածաշրջանի համար օգտակար լինելու պատրաստակամությունը:
Օբրայենը շեշտել է, որ հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում և կարգավորման առումով վերահաստատել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ ՌԴ ու Ֆրանսիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Էմանուել Մակրոնի հետ համատեղ հայտարարությամբ արտահայտած տեսակետը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների՝ ՌԴ, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ նախագահները հոկտեմբերի 1-ին հայտարարություն են տարածել՝ կոչ անելով անհապաղ դադարեցնել մարտական գործողությունները ղարաբաղյան հակամարտության շփման գծում։

Prime Minister Nikol Pashinyan has told U.S. President’s National Security Adviser Robert O'Brien that no ceasefire is possible in Nagorno-karabakh unless mercenaries and terrorists fighting on Azerbaijan's side are ousted from the region.
Pashinyan and O'Brien discussed the situation on the frontline.
Ambassador O’Brien expressed deep concern on the part of the United States over the situation in the South Caucasus. He reaffirmed the U.S. interest in establishing an immediate ceasefire, achieving stability, and the United States’ readiness to be of service to Armenia and the region.
Ambassador O’Brien stressed that there is no military solution to the conflict and went on to reaffirm the position expressed by the U.S. President in today’s joint statement made with Presidents Putin and Macron.
The Prime Minister provided details of the current situation to O'Brien. Nikol Pashinyan stressed the fact of Turkey’s involvement in hostilities and the deployment of Syrian mercenaries and terrorists in Azerbaijan. The Premier highlighted the need to oust the mercenaries and terrorists from the region, without which he said a ceasefire is impossible.