Թուրքիայի աջակցությունն ունեցող սիրիացի վարձկանները պատրաստվում են տեղափոխվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շրջան։ Այս մասին հայտնում CNN-ը՝ նշելով, որ թուրքամետ «Սիրիական ազգային բանակի» կամավորները կուտակվում են թուրք-սիրիական սահմանի մոտ՝ սպասելով հակամարտության գոտի տեղափոխվելուն:
Զինյալներից մեկն ասել է, որ իրենց ամսական $1500 են վճարելու, ֆինանսավորողի՝ ով լինելու մասին տեղյակ չէ։
CNN-ը WhatsApp-ով զրուցել է սիրիացու հետ, որը գրանցվել է Սիրիայի հյուսիսից Ադրբեջան մեկնելու համար: Տղամարդն ասել է, որ Սիրիայի հյուսիսում գտնվող Աֆրին շրջանի բնակիչ է, բայց ծագումով Դամասկոսից է:
Վարձկանը հայտնել է, որ «Սիրիայի ազգային բանակ» խմբակցությունից է, որին աջակցում է Թուրքիան: Ղեկավարը խնդրել է նրանց, ովքեր պատրաստ են մեկնել Ադրբեջան` գրանցվեն: Նա և իր ստորաբաժանման 90%-ը կամավոր գրանցվել են, պայմանագիրը 3 ամսով է։
Ըստ նրա՝ կամավորները կուտակվում են Սիրիա-Թուրքիա սահմանի մոտ գտնվող Հավար Քիլիս շրջանում ՝ սպասելով տեղափոխման:
Վարձկանը պատմել է, որ երեք երեխայի հայր է, աղքատ է։ Համաձայնել է մեկնել Ադրբեջան՝ փողի համար, սկզբից կարծել է, որ գնում է պահակ աշխատելու անվտանգության ընկերությունում, ոչ թե կռվելու։ Սակայն երբ առաջին խումը գնացել է, իմացել են, որ խոսքը Սիրիայի և Լիբիայի նման մարտերի մասին է։
Նա լսել է, որ «մոտ 1000 կամ գուցե և ավելի մարտիկ է գրանցվել»։ Տեղեկություններ ունեն, որ որոշները մահացել են Ադրբեջանում։
CNN-ի զրուցակիցն առաջին սիրիացին չէ, որ պատմում է խաբեությամբ պահակ աշխատելու համար մեկնելու, սակայն մարտերում ներգրավվելու մասին։

Further evidence is emerging of rebels from Syria being recruited to fight as mercenaries in Nagorno-Karabakh.
CNN spoke to a Syrian national who has been signed up to travel from northern Syria to Azerbaijan. The man, who declined to provide his real name, said he was living in the Afrin area of northern Syria but was originally from Damascus.
He said he belonged to a faction of the rebel Syrian National Army, which is backed by Turkey. Its leader had asked those prepared to go to Azerbaijan to register. "I voluntarily did that and 90% of my unit signed up," he told CNN via WhatsApp. "They told us that they will give us $1,500 a month.
"Our contracts are for three months, and every month we will be getting paid by the unit commander," he said, adding that he didn't know who was funding the operation.
The fighter said volunteers were gathering in the Hawar Kilis area near the Syria-Turkey border awaiting transportation. The crossing is controlled by a faction of the Syrian National Army.
A father of three, the fighter said said his family was living below the poverty line. He was prepared to travel to Azerbaijan "because of the money, and all the world knows that the Syrians living here are dying of hunger."
To begin with, the man thought the volunteers would be involved in guard duty "but after the first batch of fighters went to Azerbaijan, we learned it was about fighting like the fighting in Syria and Libya."