Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է՝ հուսով է, որ Ադրբեջանը կշարունակի հարձակումը։ Այդ մասին նա ասել է Քոնյայում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Մենք բոլոր հնարավոր միջոցներով սատարում ենք եղբայրական ադրբեջանական ժողովրդին և կշարունակենք դա անել»,-ասել է Էրդողանը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահն անընդունելի էր համարել, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը ձգտում է հրադադարի հասնել Լեռնային Ղարաբաղում։ Նա ասել էր, թե Թուրքիան «կշարունակի սատարել Ադրբեջանին «երկու պետություն՝ մեկ ազգ» սկզբունքի հիման վրա»։
Մինչդեռ Եվրամիության պետությունների և կառավարությունների ղեկավարները կոչ են անում Թուրքիային դադարեցնել միջամտությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը և կառուցողական դեր ստանձնել իրավիճակի լիցքաթափման գործում: Այս մասին Բրյուսելում հայտարարել է Եվրախորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելը:

Turkish President Recep Tayyip Erdogan has urged Baku to continue to pursue its offensive in Nagorno-Karabakh, Sputnik reports.
"I hope [Azerbaijan] will keep fighting," Erdogan said in an address broadcast on Twitter on Friday, October 2.
The Turkish president noted that Turkey supports "friendly and fraternal Azerbaijan in all possible ways," and would continue to do so in the future.
Earlier, in an interview with the Globe and Mail, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said that Turkey's exit from the southern Caucasus would be a necessary condition for peace in Nagorno-Karabakh.
Pashinyan added that it was now up to Turkey's NATO allies to explain why Ankara is involved in the Karabakh conflict.