Սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված Արցախյան պատերազմում վիրավորների հիմնական մասն ունեն բեկորային կամ պայթյուններից ստացված վնասվածքներ, հայտարարել է Երևանի պետական բժշկական համալսարանի ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը։
Ըստ ԵՊԲՀ ռեկտորի՝ վնասվածքների բնույթն արդեն խոսում է ոչ ադեկվատ, և ոչ մարդասիրական ռազմական ուժի կիրառման մասին։
«Վնասվածքները, որ տեսնում ենք, դուրս են մարդասիրական ու համամարդկային բոլոր արժեքներից՝ այդ զենքերի կիրառումն անմարդկային բնույթ է կրում, առավել ևս մի պահի, երբ բոլորը պայքարում են կորոնավիրուսի արհավիրքի դեմ»,-հայտարարել է նա՝ կոչ անելով աշխարհի բժիշկներին իրենց ձայնը բարձրացնել։
Մուրադյանը նշել է, որ Արցախից շտապօգնության մեքենաների Երևան գալը կապված է բուժօգնության ճիշտ կազմակերպման և պլանավորման հետ։ Նա նշել է, որ ՀՀ-ում և Արցախում առկա անհրաժեշտ բոլոր ռեսուրսներն ու դեղամիջոցները կան, սակայն իրադարձությունների զարգացումը կարող է նոր ռեսուրսներ պահանջել։
Մուրադյանը նաև հայտնել է, որ բուժաշխատողների հետ քննարկել է վիրավորների համար համապատասխան բուժօգնության կազմակերպման հարցը՝ հաշմանդամությունից խուսափելու համար։ Նա նշել է, որ վիրավորներին ու նաև երեխաներին հոգեբանական աջակցություն է ցուցաբերվում։

У большинства раненых в результате обстрела ВС Азербайджана населенных пунктов Карабаха осколочные ранения. Об этом заявил ректор Ереванского государственного медицинского университета (ЕГМУ).
По его словам, характер ранений мирных граждан свидетельствует о беспорядочном обстреле со стороны ВС Азербайджана.
«Неразборчивость применения силы со стороны Азербайджана носит совершенно негуманный характер. Видя повреждения пострадавших, мы можем констатировать, что вооружение, применяемое Азербайджаном, противоречит всем ценностям гуманизма. Таким образом, мы можем сказать, что использование этого оружия антигуманно», – заявил Мурадян.
Он отметил, что осколочные и разрывные ранения свидетельствуют о целях массового поражения со стороны ВС Азербайджана, что угрожает не только военным, но и гражданскому населению.