Վրաստանի կառավարության որոշմամբ ժամանակավոր կասեցվել է ՀՀ և Ադրբեջան ռազմական բեռների փոխադրման թույլտվությունների տրամադրումը: Այս մասին, «ՏԱՍՍ»-ի փոխանցմամբ, հայտնել է Վրաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար, ներքին գործերի նախարար Վախթանգ Գոմելաուրին:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմական գործողությունների պատճառով Վրաստանի կառավարությունը ժամանակավորապես դադարեցրել է իր ցամաքային և օդային ճանապարհներով ռազմական բեռների փոխադրման թույլտվության տրամադրումը:
Ավելի վաղ Վրաստանը հայտարարել էր, որ չեզոք է մնալու և ոչ ՀՀ-ին, ոչ էլ Ադրբեջանին չի աջակցելու, ինչպես նաև իր տարածքով էլ արգելելու է զենքի տարանցումը։

Правительство Грузии приняло решение ввести запрет на выдачу разрешений на транспортировку грузов военного назначения в Армению и Азербайджан из-за возобновления военных действий в зоне карабахского конфликта. Об этом 3 октября заявил на брифинге секретарь Совета национальной безопасности Грузии, глава МВД Вахтанг Гомелаури.
«Из-за военных действий между Арменией и Азербайджаном правительство Грузии временно приостановило выдачу разрешения на транспортировку грузов военного назначения через свою территорию сухопутными и воздушными маршрутами в направлении обеих стран. Об этом стороны уже проинформированы», – сказал Гомелаури, пишет ТАСС.
Что же касается транспортировки гражданских грузов, то в этом направлении Грузия полностью выполняет взятые на себя международные обязательства, добавил он.