Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունից միջազգային հանրությանը կոչ են անում ճանաչել իրենց անկախությունը՝ քաղաքացիների կյանքի և խաղաղ զարգացման իրավունքների ապահովման համար։
«Ստեղծված պայմաններում Արցախի միջազգային ճանաչումը տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության վերականգնման միակ գործող մեխանիզմն է»,- նշվում է հայտարարության մեջ։
Արցախի ԱԳՆ-ն նաև ողջունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների և, ընդհանրապես, միջազգային հանրության ջանքերը՝ ուղղված Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի անհապաղ դադարեցմանը և լարվածության նվազմանը։
ԱԳՆ-ից միևնույն ժամանակ նշում են, որ «միջազգային հանրության բոլոր պահանջները և կոչերը լկիտիաբար մերժվում են Թուրքիայի, Ադրբեջանի և ահաբեկչական կազմակերպությունների եռյակ դաշինքի կողմից»։
Ադրբեջանի լայնածավալ զինված հարձակումն Արցախի Հանրապետության վրա ուղեկցվում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի, ինչպես նաև զինված հակամարտությունների ժամանակ կիրառվող օրենքների և սովորույթների լուրջ խախտումներով։ Ադրբեջանա-թուրքական զինված կազմավորումները միտումնավոր գնդակոծում են Արցախի քաղաքները, գյուղերը և քաղաքացիական օբյեկտները՝ խաղաղ բնակչության ահաբեկման և ոչնչացման նպատակով։ Նրանց հանցավոր գործողությունների արդյունքում խաղաղ բնակչության շրջանում կան բազմաթիվ զոհեր։

Nagorno-Karabakh (Artsakh) Foreign Ministry on Saturday, October 3 called on the international community to recognize the independence of Artsakh.
"Since 27 September 2020, the Azerbaijani armed forces, with the support of Turkey and terrorist organizations from the Middle East, have unleashed an aggressive war against Artsakh. The large-scale armed attack by Azerbaijan is accompanied by serious violations of the norms of international humanitarian law, as well as the laws and customs applicable in armed conflict. In particular, the Azerbaijani-Turkish armed formations are deliberately shelling cities, villages and civilian objects of Artsakh with the aim of terrorizing and destroying the civilian population. As a result of their criminal actions, there have been numerous casualties among the civilian population," the Foreign Ministry said in a statement.
"We welcome the efforts of leaders of the OSCE Minsk Group co-chairing countries and the international community as a whole, aimed at putting an immediate end to the armed aggression of Azerbaijan and the de-escalation of tensions. At the same time, we note that all the demands and appeals of the international community are cynically rejected by the triple alliance of Turkey, Azerbaijan and terrorist organizations.
"We call on the international community to recognize the independence of the Republic of Artsakh in order to ensure the rights of the citizens of Artsakh to life and peaceful development. In the current situation, the international recognition of Artsakh is the only effective mechanism to restore peace and security in the region."