Ադրբեջանի կողմից քաղաքացիական ենթակառուցվածքների թիրախավորումը ռազմական հանցագործություն է։ Այդ մասին հայտարարել է Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ ադրբեջանական զինված ուժերը հոկտեմբերի 3-ից ծանր հրթիռային ու ավիացիոն միջոցներով կանոնավոր ու հատուկ թիրախավորում են Ստեփանակերտի հիմնական քաղաքացիական ենթակառուցվածքները՝ հանցավոր նպատակ ունենալով տասնյակ հազարավոր խաղաղ բնակիչներին զրկել կենսագործունեության նվազագույն պայմաններից:
ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը կտրականապես պահանջում է միջազգային իրավապաշտպան համայնքից պատշաճ փաստագրել և գնահատականի արժանացնել ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից շարունակաբար կատարվող այդ ռազմական հանցագործությունները:
Պաշտպանության բանակն իր հերթին հայտարարել է, որ հակառակորդը շարունակում է արգելված զինատեսակներից թիրախավորել խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում՝ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը:
ՊԲ-ն արդեն իսկ հասցնում է հզոր հարվածներ Ադրբեջանի խորը թիկունքում տեղակայված կարևորագույն ռազմական օբյեկտներին: «Լարվածությունը հակամարտության գոտում ևս մեկ աստիճանով բարձրացնելու ամբողջ պատասխանատվությունն ընկնում է ադրբեջանական կողմի վրա»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

Azerbaijan's targeting of key civilian infrastructure in Nagorno-Karabakh capital, Stepanakert by Azerbaijan is a war crime, Karabakh Human Rights Defender Artak Beglaryan said Sunday, October 4.
"The Azerbaijani armed forces have been deliberately and regularly targeting the key civilian infrastructures of the Karabakh capital of Stepanakert with heavy missiles and aviation since yesterday, aiming at depriving tens of thousands of peaceful residents of basic living conditions," Beglaryan said.
"The Artsakh Human Rights Defender strictly demands from the international human rights community to record those continuous war crimes of Azerbaijan and give proper assessment."
Stepanakert has been under Azerbaijan's rocket fire since the wee hours of Sunday morning, Armenian Defense Ministry representative Artsrun Hovhannisyan said on Facebook. Casualties have been reported.