Պաշտպանության բանակի 5 զինծառայողի Արցախի հերոսի բարձրագույն կոչում է շնորհվել։ Այդ մասին հայտարարել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
Նախագահի հրմանագրերով Արցախի կոչման են արժանացել․
– Դավիթ Լյովայի Գրիգորյանը՝ սեպտեմբերի 27-ից խոցել է 15 տանկ և 1 ՀՄՄ,
– Էդգար Էդվարդի Մարկոսյանը՝ Թալիշի ուղղությամբ խոցել է 10 տանկ,
– Յուրա Հայկարամի Ալավերդյանը՝ 9 տանկ և 1 միավոր ավտոտեխնիկա,
– Գնդապետ Կարեն Շահենի Շաքարյանը, որը մարտնչում է առաջին ազատամարտից,
– Դավիթ Վանիկի Ղազարյանը՝ հետմահու, վարել է մարտը` ոչ մի քայլ հետ սկզբունքով։
Հոկտեմբերի 2-ին «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչման էր արժանացել հրամանատար Կարեն Ջալավյանը։ Կոչումը շնորհվել է հատուկ ընթացակարգով՝ ռադիոկապով ուղերձ հղելով ճակատի տարբեր հատվածներում գտնվող զինվորականներին։ Որոշումը կայացվել է՝ հաշվի առնելով անձամբ նրա և իր գլխավորած ստորաբաժանումների ցուցաբերած սխրանքները և Հայրենիքի պաշտպանության գործում ներդրած կարևոր ավանդը։

4 Октябрь 2020 - 12:28 AMT
5 военнослужащим Армии обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) присвоено высшее звание «Героя Арцаха». Об этом заявил президент Арцаха Араик Арутюнян.
Звание получили:
Григорян Давид Львович, военнослужащий – подбил 15 танков и 1 БМП. Продолжает служить на передовой.
Маркосян Эдгар Эдуардович, военнослужащий – подбил 10 танков в направлении Талиша.
Алавердян Юра Айкарамович, военнослужащий – подбил 9 танков и 1 единицу автотехники.
Шакарян Карен, полковник – организовал множество танковых и пехотных атак, нанеся множество потерь противнику.
Казарян Давид Ваникович, награжден посмертно: вел бой по принципу «ни шагу назад».
ВИДЕО: https://www.facebook.com/watch/?t=0&v=331844238141373
2 октября звания «Герой Арцаха» был удостоен легендарный карабахский командир Карен Джалавян. Араик Арутюнян принял это решение с учетом личных подвигов Джалавяна, а также достижений руководимых им частей и того большого вклада, который он внес в дело защиты отечества. Президент наградил Джалавяна на специальной церемонии, отправив радиосообщение военным в разных частях фронта.