Ադրբեջանական կողմն Արցախի քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ուղղությամբ կրակում է միջազգային նորմերով արգելված կասետային զինամթերքով։ Այս մասին նախորդ օրերին հայտարարել և ապացույցներ են ներկայացրել ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը։
Հոկտեմբերի 4-ին Բեգլարյանը դիմել է միջազգային հանրությանը` ևս մեկ անգամ բարձրաձայնելով արգելված զինամթերքի կիրառման հարցը։
«Արցախում հումանիտար ճգնաժամ է։ Միջազգային հանրությանն ուղղված իմ կոչն է՝ արձագանքել պաշտճած կերպով, դադարել խոսել ու սկսկել գործել։ Կույր մի եղեք»,- կոչում նշել է Արտակ Բեգլարյանը։
Հոկտեմբերի 4-ին ադրբեջանական կողմից արգելված զինամթերքի կիրառման մասին փաստող տեսանյութ է հրապարակվել։
Կասետային զինամթերքը բաղկացած է կոնտեյներից, որն օդում բացվում է և տարածության վրա փնջով սփռում բազմաթիվ ռազմամթերք: Այն կարող է կիրառվել օդից նետման կամ հրետանու և հրթիռների միջոցով։
Ավելի վաղ` հոկտեմբերի 1-ին, Բեգլարյանը հայտնել էր, որ փաստահավաք աշխատանքի արդյունքում Ադրբեջանի կողմից արձանագրվել են կասետային ռումբերի կիրառման դեպքեր, որոնք միջազգային նորմերով արգելված են։
«Դրանք միջազգային մարդասիրական իրավունքով արգելված են, հատկապես քաղաքացիական բնակչության և բնակելի հատվածների հանդեպ կիրառելու առումով: Որոշ դեպքերում վիրավորումներն արձանագրվել են հենց կասետային զենքերից, որոշ դեպքերում առկա եղել չպայթած կասետային զենքեր` ներառյալ բավականին մեծ չափով Ստեփանակերտում, ինչը լրացուցիչ երկարաժամկետ վտանգ է ներկայացնում քաղաքացիական բնակչության հանդեպ»,- ասել էր Բեգլարյանը:
Հոկտեմբերի 2-ին Արծրուն Հովհաննիսյանը հրապարակել էր լուսանկար՝ օրենքով կիրառված զինամթերքից։
Հոկտեմբերի 3-ին հայկական կողմը ևս մեկ անգամ հայտնել էր Արցախի քաղբնակչության հանդեպ միջազգայնորեն արգելված կասետային արկեր կիրառելու մասին՝ կցելով լուսանկարներ։
Ըստ Հովհաննիսյանի՝ արկերը կիրառվել են իսրայելական արտադրության LAR-160 համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերով։
Աշխարհում այս զինամթերքի հիմնական թիրախը խաղաղ բնակչությունն է։ Այն հատկապես վնասում է քաղաքացիական բնակչությանը։
Կասետային զինամթերքի կիրառումն արգելված է ոչ միայն միջազգային մարդասիրական իրավունքով, այլև 2008 թվականին ընդունված Կլաստերային Զինամթերքի Մասին Միջազգային Կոնվենցիայով։ Դրանով խստիվ արգելվում է կասետային զինամթերքի կիրառումը, տեղափոխումը, արտադրությունը, պահումը և պահեստավորումը։ Այն ստորագրել է 100-ից ավելի երկիր։
Հայաստանը պաշտոնապես հայտարարել է, որ իր երկրի տարածքում չի արտադրում, պաշար չի հավաքում և չի օգտագործում նման տեսակի զինամթերք, բայց տարածաշրջանային անվտանգությամբ պայմանավորված դեռ չի ստորագրել կոնվենցիան՝ ակնկալելով փոխադարձության սկզբունքը։

Azerbaijan is using cluster munitions to target civilian settlements and the peaceful population of Artsakh (Nagorno-Karabakh), the Human Rights Defender of Artsakh (Nagorno-Karabakh), Artak Beglaryan, said on Sunday, October 4.
Beglaryan called on the international community to start acting against Azerbaijan's aggression towards the Armenians of Karabakh.
"The repeated use of cluster munitions in densely populated settlements is a grave breach of international humanitarian law, and a grave breach of Azerbaijan’s international human rights obligations, including its positive obligations with respect to the right to life and health, the prohibition of cruel, inhuman or degrading treatment, and the right to property, although Azerbaijan is not a party to the 2008 Convention on Cluster Munitions," Beglaryan said.
"It is forbidden to use cluster munitions in any case if the effects of such use cannot be limited as required by international humanitarian law, namely – when the distinction between military targets cannot be ensured."
"Stop talking! Start acting!" he said in the video.
Beglaryan himself lost his vision when he was 6 after the first Azerbaijani-Karabakh war in the 1990s, as a result of an Azerbaijani landmine explosion.
Armenian Defense Ministry representative Artsrun Hovhannisyan said Saturday that the Azerbaijani Armed Forces are using LAR-160 multiple launch rocket systems to fire cluster munitions prohibited by humanitarian law from into the civilians settlements of Karabakh.
A cluster munition is a form of air-dropped or ground-launched explosive weapon that releases or ejects smaller submunitions. Because cluster bombs release many small bomblets over a wide area, they pose risks to civilians both during attacks and afterwards․
Cluster munitions are prohibited for those nations that ratify the Convention on Cluster Munitions, adopted in Dublin, Ireland in May 2008. The Convention has more than 100 state parties.