Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, The New York Times-ին հարցազրույցում անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմին և թուրքական միջամտությանը, հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն պետք է բացատրի, թե արդյոք այդ F-16-երը տրվել են խաղաղ գյուղերն ու բնակչությանը ռմբակոծելու համար:
Հարցազրույցի մասին պարբերականի հոդվածում ասվում է, թե ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ազգային անվտանգության խորհրդականի հետ հոկտեմբերի 1-ի հեռախոսազրույցում Փաշինյանը մի նուրբ հարց է բարձրացրել. «ինչո՞ւ ոչինչ չի ձեռնարկվում, որպեսզի ԱՄՆ երկարամյա դաշնակից Թուրքիային թույլ չտրվի ամերիկյան արտադրության F-16 ինքնաթիռների օգտագործումը հայերի դեմ: Պարոն Փաշինյանի կոչն Ազգային անվտանգության խորհրդական Ռոբերտ Օ'Բրայենին արվել է Լեռնային Ղարաբաղում ծանր մարտերի բռնկումից շատ չանցած:
«Միացյալ Նահանգները, – ասել է Փաշինյանը, – պետք է բացատրի, թե արդյոք այդ F-16-երը տրվել են խաղաղ գյուղերն ու բնակչությանը ռմբակոծելու համար»: Նա նշել է, որ Օ’Բրայենը «լսել և ընդունել է» իր մտահոգությունները:
Պարոն Փաշինյանը հեռախոսային հարցազրույցի ժամանակ ասել է, որ հակամարտությունը շատ ավելի վտանգավոր հարթություն է տեղափոխվել Ադրբեջանի օգտին Թուրքիայի անմիջական ռազմական միջամտության պատճառով»:
Նշվում է, որ հակամարտությունը տագնապներ է առաջացնում՝ կապված ավելի լայնածավալ պատերազմի վտանգի հետ: ԱՄՆ-ն հայտնվել է անհարմար վիճակում, քանի որ քաղաքականապես ազդեցիկ հայկական սփյուռքը տեսնում է, թե ինչպես է ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիան F-16 ինքնաթիռներ օգտագործում՝ հօգուտ Հայաստանի թշնամիների:
Հոդվածում ասվում է, որ Փաշինյանը հրաժարվել է ասել, թե արդյոք Հայաստանը պատրաստ է հանձնել որևէ տարածք հնարավոր խաղաղ կարգավորման դեպքոմ՝ ՙ պնդելով, թե այդ հարցին պետք է պատասխանի ոչ թե ինքը, այլ Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարությունը:
«Փաշինյանի խոսքով, Հայաստանի համար ներկայիս մարտերը, որոնք սկսվել են սեպտեմբերի 27-ին, ամիսներ տևած լարվածությունից հետո, «գոյաբանական սպառնալիք» են Թուրքիայի միջամտության պատճառով: Նա հիշեցրել է, որ Թուրքիայի նախորդը՝ Օսմանյան կայսրությունն Առաջին համաշխարհային պատերազմի ավարտին սպանեց մոտ 1,5 միլիոն հայերի: ԱՄՆ Կոնգրեսը և շատ երկրներ հայտարարեցին, որ այդ սպանդը ցեղասպանություն էր, ինչը, սակայն, Թուրքիան չի ընդունում»,-ասվում է հոդվածում:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has said that the the United States needs to explain whether it has given F-16 jets to Turkey, which uses them to bomb peaceful Armenian populations.
In an interview with The New York Times, Pashinyan said he talked over the phone on October 1 with U.S. President Donald Trump’s national security adviser and raised a delicate issue: Why is nothing being done to stop a longtime United States ally, Turkey, from using American-made F-16 jets against ethnic Armenians?
According to Pashinyan, the conflict has taken on a far more dangerous dimension because of Turkey’s direct military intervention in support of Azerbaijan.
The conflict has set off alarms about the risks of a wider war and put the United States, with its large and politically influential Armenian Diaspora, in the uncomfortable position of watching Turkey, a vital NATO ally, deploying F-16 jets in support of Armenia’s enemies.
“The United States,” Pashinyan said, “needs to explain whether it gave those F-16s to bomb peaceful villages and peaceful populations.” He said that Mr. O’Brien had “heard and acknowledged” his concerns.
Pashinyan declined to say whether Armenia might be ready to surrender any territory to Azerbaijan as part of a possible peace settlement, insisting that this was not up to him but a matter for the leaders of Nagorno-Karabakh.
For Armenia, Pashinyan said, the current fighting poses an “existential threat” because of the role of Turkey, whose precursor, the Ottoman Empire, killed 1.5 million Armenians in the genocide during the World War I.