Կանադան դադարեցնում է դեպի Թուրքիա ռազմամթերքի արտահանումը, քանի որ այդ երկրի տեխնոլոգիաներն օգտագործվում են Լեռնային Ղարաբաղում, հայտարարել է Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանսուա Ֆիլիպ Շամպայնը։
Նա նշել է, որ վերջին օրերին Կանադան բազմաթիվ մեղադրանքներ է ստացել ԼՂ հակամարտության ժամանակ իր տեխնոլոգիաների օգտագործման համար։ Իմանալով այդ մասին՝ նախարարը հանձնարարել է հետաքննություն իրականացնել:
Հոկտեմբերի 2-ին Կանադայի Արտաքին գործերի նախարար Ֆրանսուա-Ֆիլիպ Շամպայնը հայտարարել էր, որ Թուրքիա զենքի արտահանումը կդադարեցվի, եթե ապացուցվեն մարդու իրավունքների խախտումների մասին տեղեկությունները: Հոկտեմբերի 3-ին Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն հայտարարել է, որ Կանադան պետք է պարզի, թե ինչպես են Թուրքիային մատակարարված ռազմական սարքավորումները հայտնվել Ադրբեջանում:
Կանադայի ԱԳՆ ղեկավարը հավելել է, որ իրենք կոչ են անում անհապաղ քայլեր ձեռնարկել բռնության կանխարգելման և քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության համար։
Ադրբեջանը Թուրքիայի ռազմական աջակցությամբ սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Արցախի ուղղությամբ սկսել է օդային և հրթիռային հարձակում՝ թիրախավորելով թե ռազմական օբյեկտներ, թե քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, այդ թվում՝ Ստեփանակերտում։ ՀՀ-ում և Արցախում ռազմական դրություն է հայտարարված։

Canadian Foreign Minister François-Philippe Champagne on Monday, October 4 suspended the "relevant export permits" to Turkey, after reports that Canadian imaging and targeting systems on unmanned drones are being used by Azerbaijan in clashes with Armenians.
Arms-control advocates have documented the sale of the Wescam gear to Turkey, a close ally of Azerbaijan.
“Over the last several days, certain allegations have been made regarding Canadian technology being used in the military conflict in Nagorno-Karabakh. Upon learning of these allegations, I immediately directed Global Affairs Canada to investigate these claims," Champagne said.
“In line with Canada’s robust export control regime and due to the ongoing hostilities, I have suspended the relevant export permits to Turkey, so as to allow time to further assess the situation.
“Canada continues to be concerned by the ongoing conflict in Nagorno-Karabakh resulting in shelling of communities and civilian casualties. We call for measures to be taken immediately to stabilize the situation on the ground and reiterate that there is no alternative to a peaceful, negotiated solution to this conflict.”
Canadian Prime Minister Justin Trudeau said earlier it is "extremely important that the terms of Canada's expectations of non-violation of human rights is always respected."