Կան քիչ թվով դեպքեր, երբ հիվանդանոցներում պառկած վիրավոր զինվորներն անճանաչելի են, նրանք անգիտակից են, ի սկզբանե՝ իրավիճակով պայմանավորված, հայտնի չէ՝ ովքեր են և որ զորամասից են։ Այս մասին հայտնել է ՀՀ ՊՆ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Նրա խոսքով՝ գիտակցություն ունեցող հիմնականում բոլոր ճանաչված վիրավորները կարողանում են կապ հաստատել ծնողների հետ։
«Շատ քիչ դեպքեր են լինում, որ անճանաչելի վիրավորներ կան, քանի որ անգիտակից են։ Սկզբից իրավիճակով պայմանավորված՝ հայտնի չի լինում՝ նրանք որ զորամասից են, անուն-ազգանուն և այլն։ Նրանց մասով ճանաչման պրոցեսը մի փոքր այլ է, որով կրկին մենք և Պաշտպանության նախարարության մեր գործընկերները զբաղվում են»,- ասել է նախարարը։
Ըստ Թորոսյանի՝ այսօր (հոկտեմբերի 6-խմբ․) կամ վաղը հարցը վերջնականապես կկանոնակարգվի, լինելու է թեժ գիծ, որով հնարավոր կլինի պարզել այս կամ այն վիրավոր զինծառայողի գտնվելու վայրը և վիճակը։
Նախարարի խոսքով՝ վիրավորների մեծ մասը միջին և թեթև ծանրության են, ծանր և ծայրահեղ ծանր վիրավորներն ավելի փոքր տոկոս են կազմում և պահանջում են ավելի շատ ուշադրություն։

Есть малое число случаев, когда личность солдата, получающего медицинскую помощь после ранения в ходе военных действий в зоне карабахского конфликта, не известна. Так происходит, когда раненый находится в бессознательном состоянии, и неизвестно, кто он и из какой части, сообщил министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
По словам министра, практически все солдаты имеют возможность связаться с родителями и сообщить о своем состоянии.
«Исходя из ситуации, изначально нам неизвестно в какой воинской части несет службу раненый, неизвестны его имя и фамилия. Процесс опознания таких солдат носит нестандартный характер. В данный момент мы и наши коллеги из министерства обороны работаем над этим»,- заявил Торосян.
По словам Торосяна, в ближайшие дни вопрос окончательно будет урегулирован, будет горячая линия, по которой можно будет выяснить местонахождение и состояние того или иного раненого военнослужащего.
По словам министра, большинство ранений – это ранения легкой и средней тяжести. Процент военнослужащих, получивших тяжелые и особо тяжелые ранения, невелик, однако, таким военнослужащим требуется больше внимания.