ԱԳ նախարարության խոսնակ Աննա Նաղդալյանը, անդրադառնալով շփման գծի հարավում հակառակորդի սկսկած լայնամասշտաբ գրոհին, հայտարարել է, որ հետևանքների ամբողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը։
«Արցախի ՊԲ-ից ստացված տեղեկությունների համաձայն՝ հոկտեմբերի 6-ի կեսօրին մոտ, Ադրբեջանի զինված ուժերը՝ մարտադաշտ նետելով ռեզերվային ուժեր և մեծաքանակ ռազմական տեխնիկա, ներառյալ՝ տանկեր և հրետանի, լայնամասշտաբ գրոհ է սկսել Արցախի և Ադրբեջանի միջև շփման գծի հարավային ուղղությամբ:
Այս գործողությունը տեղի է ունենում Թուրքիայի ԱԳ նախարարի Բաքու այցի ընթացքում և ԵԱՀԿ Միսնկի խմբի համանախագահ երկրների ԱԳ նախարարների հայտարարությունից ժամեր անց։
Արցախի ՊԲ կողմից գործի են դրվել անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ հարձակումը հետ շպրտելու համար»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

The Armenian Foreign Ministry said Tuesday, October 6 that the responsibility for the consequences of a new large-scale attack on Nagorno-Karabakh's south rests with the Azerbaijani authorities.
"According to information from the Defense Forces of Artsakh, the Armed Forces of Azerbaijan concentrated reserve forces and a large number of military equipment, including tanks and artillery, and launched a large-scale attack in the south of the line of contact," the Foreign Ministry said in a statement.
"These actions are taking place during the visit of the Foreign Minister of Turkey to Baku and hours after the statement of the Foreign Ministers of the OSCE Minsk Group co-chairing countries.
"The Defense Forces of Artsakh undertake all the necessary measures to repel the attack. The military political leadership of Azerbaijan bears full responsibility for the consequences."