Հոկտեմբերի 5-ի երեկոյան Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բավարարել է ՀՀ կառավարության պահանջը և միջանկյալ միջոց կիրառել, փոխանցում են Կառավարությունից։
«Դատարանը վերահաստատում է միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին սեպտեմբերի 29-ի որոշումը և կոչ անում ուղղակի կամ անուղղակի ներգրավված բոլոր երկրներին, այդ թվում՝ Թուրքիային, զերծ մնալ քաղաքացիական բնակչության՝ Կոնվենցիայով պաշտպանվող իրավունքները խախտելուց»,- ասված է որոշման մեջ։
Հայաստանն իր և Արցախի անունից Եվրոպական դատարանի կանոնների 39-րդ կանոնով նախատեսված միջանկյալ միջոցի կիրառման պահանջ էր ներկայացրել Թուրքիայի դեմ։

6 Октябрь 2020 - 16:12 AMT
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) вынес решение о применении промежуточной меры против Турции на основании иска правительства Республики Армения. Об этом говорится в решении ЕСПЧ.
«Суд подтверждает решение от 29 сентября о применении промежуточной меры и призывает все страны, прямо или косвенно вовлеченные в конфликт, включая Турцию, воздерживаться от нарушения прав гражданского населения, защищаемых Конвенцией», – говорится в решении.
Ранее Армения обратилась в ЕСПЧ с требованием принять меры в отношении Турции в связи с участием Анкары в крупномасштабных военных действиях в зоне карабахского конфликта. Турции с первых дней эскалации поддерживает нападения на мирное население и гражданские инфраструктуры Армении и Карабаха.