Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահների տեղակայման համար անհրաժեշտ է երկու կողմի համաձայնությունը, Բաքուն նման մտադրություն չի հայտնել, հայտարարել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության միջազգային ռազմական համագործակցության գեներալ-մայոր Հուսեյին Մահմուդովը, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Խաղաղապահների մասով կցանկանայի պատասխանել ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովի հայտարարությանը։ Խաղաղապահների տեղակայման համար անհրաժեշտ է երկու կողմի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի համաձայնությունը։ Ինչպես գիտեք՝ Ադրբեջանը նման մտադրություններ չի հնչեցրել»,- ասել է նա։
Հոկտեմբերի 4-ին Պեսկովը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը կարող է խաղաղապահներ տեղակայել Լեռնային Ղարաբաղում միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի համաձայնությամբ:
Ավելի վաղ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ խաղաղապահների հարցը պետք է քննարկվի կարգավորման ավելի ընդարձակ ենթատեքստում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությամբ:

To deploy peacekeepers to Nagorno-Karabakh, the consent of both sides is required; Baku has voiced no such intention, the head of the department of international military cooperation of Azerbaijan's Defense Ministry, Major General Huseyn Mahmudov said on Wednesday, october 7, according to RIA Novosti.
"As for the peacekeepers, I would like to answer with the words of the press secretary of the Russian President, Dmitry Peskov. The deployment of peacekeepers in the conflict zone requires the consent of both sides. As you know, Azerbaijan has not voice such intentions," Mahmudov said.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said earlier in an interview with Al Jazeera the possibility of deploying Russian peacekeepers in Karabakh could be discussed as part of a wider resolution within the OSCE Minsk Group.