Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը TIME հանդեսին հարցազրույցում հայտարարել է՝ որպես զինադադարի պայման, Հայաստանը պնդում է, որ Թուրքիան պետք է «դադարեցնի իր ներգրավվածությունը» և «դուրս բերի կամ չեզոքացնի վարձկաններին ու ահաբեկիչներին»:
«TIME-ի հետ հարցազրույցում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վերստին մեղադրանքներ է հնչեցրել առ այն, որ Թուրքիան արդեն իսկ ռազմական միջամտություն է իրականացնում հօգուտ Ադրբեջանի` պնդելով, որ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը պայքարում է տարածաշրջանում իր ազդեցությունն ընդլայնելու համար»,- ասվում է հարցազրույցի մասին հոդվածում:
«Հայաստանն ու Ղարաբաղը դարձել են քաղաքակրթական առաջնագիծ», – ասել է Փաշինյանը՝ մեղադրելով Էրդողանին ի աջակցություն Ադրբեջանի տարածաշրջան 1500–2000 սիրիացի ահաբեկիչներ ուղարկելու մեջ:
Վկայակոչելով Թուրքիայի ռազմական ներխուժումները Սիրիա, Լիբիա, ինչպես նաև Միջերկրական ծովի արևելյան հատվածում Թուրքիայի առճակատումը Հունաստանի հետ՝ Փաշինյանն ասել է. «Թուրքիայի գործողությունները ոչ այլ ինչ են, քան փորձեր՝ ուղղված Օսմանյան կայսրության վերականգնմանը»:
Հարցին, թե չի կարծում արդյոք, որ հակամարտության նախաշեմին իր կատարած գործողություններով նա սադրել է Ադրբեջանին, Փաշինյանը պատասխանել է, որ իշխանության գալուն պես պատմական կոչ է արել` առաջարկելով հակամարտության լուծման նոր բանաձև, որը պետք է բավարարեր ինչպես ադրբեջանցիներին, այնպես էլ հայերին: Ըստ նրա` իր հետագա հայտարարություններն արվել են` ի պատասխան Ալիևի մաքսիմալիստական դիրքորոշման:
Փաշինյանը պնդում էր, որ վարձկաններն ադրբեջանական գյուղերում հալածում են մարդկանց և թալանում ալկոհոլ վաճառող խանութները՝ պահանջելով, որ նրանք հետևեն շարիաթի օրենքներին:
Ադրբեջանը սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Արցախի ուղղությամբ սկսել է օդային և հրթիռային հարձակում՝ թիրախավորելով թե ռազմական օբյեկտներ, թե քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, այդ թվում՝ Ստեփանակերտում

Премьер-министр Армении Никол Пашинян назвал условия прекращения огня в зоне карабахского конфликта. В интервью изданию TIME он заявил, что Армения настаивает на том, чтобы Турция прекратила свое вмешательство в конфликта, а также вывела или нейтрализовала наемников и террористов, которые были переброшены Анкарой в Азербайджан и сражаются на его стороне.
Премьер отметил, что в Азербайджан переброшены 1500-2000 террористов. По его словам, наемники в азербайджанских селах преследуют людей и грабят торгующие алкоголем магазины, требуя соблюдения законов шариата.
Пашинян обвинил Турцию в военном вмешательстве в пользу Азербайджана, заявив, что президент Реджеп Тайип Эрдоган изо всех сил пытается расширить свое влияние в регионе.
«Армения и Карабах стали линией фронта цивилизации», – сказал Пашинян, обвинив Эрдогана в переброске в Азербайджан сирийских террористов.
Говоря о военном вторжении Турции в Сирию и Ливию, а также противостояние Турции с Грецией в восточной части Средиземного моря, премьер заявил: «Действия Турции – ни что иное, как попытка восстановления Османской империи».
На вопрос, не думает ли премьер, что своими действиями, предпринятыми накануне конфликта, он просто спровоцировал Баку, Пашинян ответил, что, придя к власти, он выступил с историческим призывом, предложив новую формулу решения конфликта, которая должна была удовлетворить как азербайджанцев, так и армян. По словам премьера Армении, его дальнейшие заявления были сделаны в ответ на максималистскую позицию президента Азербайджана Ильхама Алиева.
О переброске 300 сирийских боевиков через турецкий город Газиантеп в Баку сообщил ранее президент Франции Эмманюэль Макрон. По его словам, эти люди принадлежат к группировке, действующей в районе Алеппо. Подобную информацию подтвердили также в Пентагоне и РФ. О переброшенных Турцией в Азербайджан наемниках с самого начала военных действий заявляла и армянская сторона.