Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը TIME հանդեսին հարցազրույցում հայտարարել է՝ որպես զինադադարի պայման, Հայաստանը պնդում է, որ Թուրքիան պետք է «դադարեցնի իր ներգրավվածությունը» և «դուրս բերի կամ չեզոքացնի վարձկաններին ու ահաբեկիչներին»:
«TIME-ի հետ հարցազրույցում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վերստին մեղադրանքներ է հնչեցրել առ այն, որ Թուրքիան արդեն իսկ ռազմական միջամտություն է իրականացնում հօգուտ Ադրբեջանի` պնդելով, որ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը պայքարում է տարածաշրջանում իր ազդեցությունն ընդլայնելու համար»,- ասվում է հարցազրույցի մասին հոդվածում:
«Հայաստանն ու Ղարաբաղը դարձել են քաղաքակրթական առաջնագիծ», – ասել է Փաշինյանը՝ մեղադրելով Էրդողանին ի աջակցություն Ադրբեջանի տարածաշրջան 1500–2000 սիրիացի ահաբեկիչներ ուղարկելու մեջ:
Վկայակոչելով Թուրքիայի ռազմական ներխուժումները Սիրիա, Լիբիա, ինչպես նաև Միջերկրական ծովի արևելյան հատվածում Թուրքիայի առճակատումը Հունաստանի հետ՝ Փաշինյանն ասել է. «Թուրքիայի գործողությունները ոչ այլ ինչ են, քան փորձեր՝ ուղղված Օսմանյան կայսրության վերականգնմանը»:
Հարցին, թե չի կարծում արդյոք, որ հակամարտության նախաշեմին իր կատարած գործողություններով նա սադրել է Ադրբեջանին, Փաշինյանը պատասխանել է, որ իշխանության գալուն պես պատմական կոչ է արել` առաջարկելով հակամարտության լուծման նոր բանաձև, որը պետք է բավարարեր ինչպես ադրբեջանցիներին, այնպես էլ հայերին: Ըստ նրա` իր հետագա հայտարարություններն արվել են` ի պատասխան Ալիևի մաքսիմալիստական դիրքորոշման:
Փաշինյանը պնդում էր, որ վարձկաններն ադրբեջանական գյուղերում հալածում են մարդկանց և թալանում ալկոհոլ վաճառող խանութները՝ պահանջելով, որ նրանք հետևեն շարիաթի օրենքներին:
Ադրբեջանը սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Արցախի ուղղությամբ սկսել է օդային և հրթիռային հարձակում՝ թիրախավորելով թե ռազմական օբյեկտներ, թե քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, այդ թվում՝ Ստեփանակերտում

Prime Minister Nikol Pashinyan has said that Armenia’s conditions for a ceasefire in Nagorno-Karabakh are Turkey “discontinuing its engagement” and “the withdrawal of mercenaries and terrorists or their elimination.”
In an interview with TIME, Pashinyan doubled down on accusations that Turkey is already intervening militarily on behalf of Azerbaijan, claiming President Recep Tayyip Erdogan is trying to extend his influence in the region.
“Armenia and Karabakh have now become a civilizational front line,” Pashinyan told TIME by phone on October 2, accusing Erdogan of sending between 1,500–2,000 Syrian terrorists to the region in support of Azerbaijan.
In concert with Turkey’s military incursions into Syria and Libya and its volatile maritime standoff in the East Mediterranean, Pashinyan said: “Turkey’s action is nothing short of action aimed at reinstating the Ottoman empire.”
Asked whether his actions in the run-up to the conflict were provocative, Pashinyan said that when he came to power he made a historic call for a solution that met the needs of Azerbaijanis as well as Armenians. His subsequent statements came only in response to Azerbaijani President Ilham Aliyev’s reiteration of Azerbaijan’s maximalist position, he said.
Pashinyan said Armenia’s conditions for a ceasefire are Turkey “discontinuing its engagement” and “the withdrawal of mercenaries and terrorists or their elimination.” He said mercenaries were harassing Azerbaijani villages, demanding the implementation of shariah law, and ransacking shops selling alcohol.