Արցախի սահմանաին ադրբեջանական ագրեսիայի պատճառով Ստեփանակերտը լքել է տեղի բնակչության 30-40%-ից ոչ ավելին, մոտ մեկ տասնյակ բնակելի տներ կամ բազմաբնակարան շենքեր են վնասվել, հայտարարել է փոխքաղաքապետ Սուրեն Թամրազյանը։
Նա նշել է, որ ենթակառուցվածքները շարունակում են իրենց հունով աշխատել, էլեկտրամատակարարման վնասվածքները վերականգնվել են, տուժել են «Ղարաբաղ Տելեկոմի» վարչական շենքը և մասնաճյուղերը, բայց կապն անխափան է։
Թամրազյանը հայտնել է, որ քաղաքում էլեկտրականության հետ կապված խափանումները վերացել են, սակայն դեռ այդ ուղղությամբ աշխատանքները տարվում են, առաջիկա օրերին Ստեփանակերտում անջատումներ չեն լինի։
Քաղաքում գազամատակարումն անջատվել է բնակչության անվտանգության ապահովման համար, իսկ ջրամատակարարումն աշխատում է։
Փոխքաղաքապետի խոսքով՝ օրվա առաջին կեսին ընդունում են զանգեր (թեժ գիծ է գործում՝ 0479 41274 հեռախոսահամարով), իսկ երկրորդ կեսին փորձում են բնակիչներին հասցնել անհրաժեշտ պարագաները։

В настоящее время столицу Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Степанакерт покинули 30-40% населения, в основном – нездоровые, пожилые и дети. Об этом заявил вице-мэр Степанакерта Сурен Тамразян.
Он отметил, что вся инфраструктура Степанакерта продолжает работать в нормальном русле, паники нет. Вице-мэр сообщил, что перебои с электричеством устранены, в настоящее время ведутся работы, отключений электроэнергии в Степанакерте в ближайшие дни уже не будет. Водоснабжение – круглосуточное, отключение газа обусловлено соображениями безопасности.
Тамразян указал, что город убирают каждое утро, как в мирное время.
Он добавил, что люди обеспечены продуктами питания, теплой одеждой и необходимыми предметами гигиены.
С самого начала военных действий ВС Азербайджана ежедневно обстреливают Степанакерт, в том числе из РЗСО. В городе разрушены около 10 жилых домов и других гражданских объектов.