Արցախի սահմանաին ադրբեջանական ագրեսիայի պատճառով Ստեփանակերտը լքել է տեղի բնակչության 30-40%-ից ոչ ավելին, մոտ մեկ տասնյակ բնակելի տներ կամ բազմաբնակարան շենքեր են վնասվել, հայտարարել է փոխքաղաքապետ Սուրեն Թամրազյանը։
Նա նշել է, որ ենթակառուցվածքները շարունակում են իրենց հունով աշխատել, էլեկտրամատակարարման վնասվածքները վերականգնվել են, տուժել են «Ղարաբաղ Տելեկոմի» վարչական շենքը և մասնաճյուղերը, բայց կապն անխափան է։
Թամրազյանը հայտնել է, որ քաղաքում էլեկտրականության հետ կապված խափանումները վերացել են, սակայն դեռ այդ ուղղությամբ աշխատանքները տարվում են, առաջիկա օրերին Ստեփանակերտում անջատումներ չեն լինի։
Քաղաքում գազամատակարումն անջատվել է բնակչության անվտանգության ապահովման համար, իսկ ջրամատակարարումն աշխատում է։
Փոխքաղաքապետի խոսքով՝ օրվա առաջին կեսին ընդունում են զանգեր (թեժ գիծ է գործում՝ 0479 41274 հեռախոսահամարով), իսկ երկրորդ կեսին փորձում են բնակիչներին հասցնել անհրաժեշտ պարագաները։

No more than 30-40% of the population of Stepanakert have left the city amid the ongoing hostilities unleashed by Azerbaijan, deputy mayor Suren Tamrazyan said on Wednesday, October 7.
Tamrazyan said about a dozen houses or apartment buildings have been damaged in Azerbaijan's fire.
The mayor said "infrastructure continues to work, damages to power supply have been repaired, the administrative building and branches of Karabakh Telecom have been damaged, but the connection is uninterrupted."
According to him, electricity outages are being eliminated in the city, the gas supply has been cut off to ensure the safety of the population, while the water supply is working.
Stepanakert, Shushi and other settlements in Nagorno-Karabakh have come under shelling from the first moment of Azerbaijan's offensive against Karabakh.