Ֆրանսիայի ԱԳՆ ղեկավար Ժան Իվ Լե Դրիանը հայտարարել է, որ հոկտեմբերի 8-ին Ժնևում և հոկտեմբերի 12-ին Մոսկվայում կայանալու են բանակցություններ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի շուրջ։
«Մենք ամենօրյա շփումների մեջ ենք միմյանց հետ (ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներ Ֆրանսիան, ՌԴ-ն և ԱՄՆ-ն)։ Այս պահի դրությամբ դա հաջողությամբ չի պսակվել։ Հոկտեմբերի 8-ին հանդիպումներ կլինեն Ժնևում, իսկ հետո՝ Մոսկվայում»,-ասել է Լե Դրանը՝ ելույթ ունենալով Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի միջազգային գործերի հանձնաժողովի անդամների առջև, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը հույս է հայտնել, որ հնարավոր կլինի հասնել նրան, որ բանակցությունները կողմերի միջև վերսկսեն։

French Foreign Minister Jean-Yves Le Drian has revealed that negotiations on the situation in Nagorno-Karabakh will take place on October 8 in Geneva and on October 12 in Moscow.
Le Drian said the co-chairs of the OSCE Minsk Group maintain daily communication over the matter.
"There will be meetings in Geneva tomorrow, followed by other meetings on Monday in Moscow," the top French diplomat said on Wednesday, October 7.
The French foreign policy chief expressed hope that it will be possible to achieve the resumption of negotiations between the parties.
An Armenian Foreign Ministry representative told PanARMENIAN.Net that no meeting of the Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers is under discussion at the moment. Dozhd (TV Rain) reported earlier that Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan will be traveling to Moscow on October 11 for talks with his Russian counterpart Sergey Lavrov, scheduled for the next day.