Պաշտպանության բանակի հերթական ռազմագործողությամբ ոչ միայն ազատագրվել է կորցրած դիրքերից մեկը, այլև հնարավոր դարձավ փրկել մեր դիրքապահ 19 զինծառայողների կյանքը, հայտարարել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
Նա ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ այդ զինծառայողներն օրեր առաջ՝ դիմագրավելով թշնամուն, նահանջելու փոխարեն ստիպված թաքնվել էին մոտակա անտառում` սպասելով մեր զորքի հակահարձակմանը:
«Ի դեպ, այդ օպերացիայի արդյունքում, թշնամին ունեցել է զինտեխնիկայի մեծ կորուստներ, իսկ մարտադաշտում թողնելով ավելի քան հարյուր զոհ արագ նահանջել է»,-հայտնել է նա։

The Nagorno-Karabakh Defense Army troops have retaken a position they had lost earlier, as well as save the lives of 19 soldiers who were hiding in the woods, waiting for their fellow servicemen, Karabakh President Arayik Harutyunyan said on Wednesday, October 7.
"Another brilliant operation of the Defense Army enabled our troops to not only liberate one of our lost positions, but also save the lives of our 19 soldiers, who, after bravely resisting the enemy a few days ago, did not retreat but hid in the woods nearby and wait for our army to counterattack," the Karabakh President said on Facebook.
"By the way, as a result of this operation, the enemy suffered great losses of military equipment and immediately retreated leaving more than 100 victims in the battlefield."