Հոկտեմբերի 3-ի դրությամբ Ադրբեջանի Գյանջա քաղաքի միջազգային օդանվակայանում, ամենայն հավանականությամբ, հենց Թուրքիայի զինված ուժերին պատկանող առնվազն 2 հատ F-16 կործանիչ կար՝ ենթադրաբար CN-235 տեսակի բեռնատար ինքնաթիռի կողքին։ Սա արձանագրել է NY Times-ի՝ բաց տվյալների վերլուծությամբ զբաղվող փորձագետ Քրիստիան Թրիբերթը։
Թուրքական F-16-երն Ադրբեջան են տարվել դեռ 2020-ի օգոստոսին կայացած թուրք-ադրբեջանական զորավարժությունների շրջանակում։
Փորձագետը Twitter-ում գրում է, որ արբանյակային լուսանկարներում երևացող ինքնաթիռները համեմատել են մի շարք, այդ թվում՝ Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերում առկա ինքնաթիռների հետ և պարզել, որ բնութագրերով դրանք ամենաշատը համընկնում են F-16-երի հետ։
Նա նաև նշում է, որ օդանավակայանում կանգնած է նաև ավելի մեծ ինքնաթիռ, որը, ըստ երևույթին, կրկին Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի կողմից շահագործվող CASA / IPTN CN-235 տրանսպորտային ինքնաթիռն է։
Թրիբերթի խոսքով՝ սա կարող է վկայել ԼՂ շուրջ հայ-ադրբեջանական բախումներին Թուրքիայի առավել մեծ ներգրավվածության մասին, քան Ադրբեջանին սիրիացի վարձկաններով աջակցելը։
Հոկտեմբերի 4-ին Արցախը զգուշացրել էր Ադրբեջանի քաղաքացիական բնակչությանը, որ հարվածներ է հասցնելու մեծ քաղաքներում ռազմական օբյեկտներին։ Դրանից քիչ անց հայտարարվեց Գյանջայի ռազմական օդանավակայանի ոչնչացման մասին։

There are at least two F-16s at Ganja International Airport in Azerbaijan, a New York Times analysis of an October 3 satellite image by Planet Labs shows, investigative journalist Christiaan Triebert revealed in a Twitter thread on Wednesday, October 7.
The fighter jets are likely operated by the Turkish Air Force, alongside a possible CN-235 cargo aircraft, Triebert said.
In late July, Turkey deployed several F-16s to Azerbaijan for the joint TurAz Qartalı-2020 military exercises. Back then, at least five Turkish Air Force F-16s were filmed at the same location at Ganja International Airport.
"We compared the approximate measurements and visual characteristics (canard wings, color, etc.) with a variety of aircraft, including those operated by the Azerbaijani Air Force (MiG-21, MiG-29, Su-25, L-39). The Turkish-operated F-16 is the closest match," the journalist said.
"There's also a larger aircraft on the Ganja apron, which we think is likely to be a CASA/IPTN CN-235 transport aircraft, also used by the Turkish Air Force. (It does resemble an Alenia C-27 too, but less likely to be in Azerbaijan due to its operators)."
Triebert said he believes the F-16s may signal increased involvement of a bigger power, Turkey, into the renewed fighting in Nagorno-Karabakh. Turkish-backed Syrian mercenaries are already fighting alongside Azerbaijani troops, he said.
As reported earlier, an F-16 fighter jet belonging to Turkey's air force shot down an Armenian Su-25 attack bomber in Armenia's airspace on Tuesday, September 29. The pilot was killed.