ՌԴ գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովը հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է կասեցնել ղարաբաղյան հակամարտության գոտի վարձկանների և ահաբեկիչների ներթափանցման փորձերը։ Այդ մասին նա ասել է ԱՊՀ անդամ երկրների Գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի նիստում, գրում է ՌԻԱ Նովստին։
«25 տարի շարունակ մենք համատեղ ջանքերով ստեղծել ենք մեխանիզմներ, որոնք ապահովում են քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանությունն ԱՊՀ տարածքում և չենք կարող թույլ տալ, որ դրանք փլուզվեն։ Այժմ առաջնահերթ խնդիրը մարդկանց և նրանց արժանապատիվ, խաղաղ, անվտանգ կյանքը պաշտպանելն է՝ այդ թվում կասեցնելով հակամարտության գոտի վարձկանների և ահաբեկիչների, ահաբեկչական ակտերը ֆինանսավորող և զենքի ապօրինի շրջանառությունից շահույթ ստացող անձանց ներթափանցման ցանկացծ փորձ»,- ասել է ՌԴ գլխավոր դատախազը։
Արցախի դեմ սանձազերծված թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի ռազմական գործողությունների մեջ ներգրավված են ահաբեկչական խմբավորումներ, որոնք կռվում են Ադրբեջանի կողմից և որոնք հավաքագրվել և տեղափոխվել են հակամարտության գոտի, մարտական գործողությունների գոտի Թուրքիայի կողմից։

Russian prosecutor general Igor Krasnov has said it is necessary to stop attempts by mercenaries and terrorists to penetrate into the Nagorno-Karabakh conflict zone.
“For 25 years, we have created mechanisms to ensure the protection of the rights of people living in the Commonwealth of Independent States, and we can't and must not not allow their (of the mechanisms – Ed.) destruction," Krasnov said, according to RIA Novosti.
"Our priority task now is to protect people and ensure their right to a dignified, safe, peaceful life, including by stop any attempts to penetrate the territory of the conflict by mercenaries and terrorists, persons who profit from the illegal circulation of weapons and finance terrorist acts."