ՌԴ գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովը հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է կասեցնել ղարաբաղյան հակամարտության գոտի վարձկանների և ահաբեկիչների ներթափանցման փորձերը։ Այդ մասին նա ասել է ԱՊՀ անդամ երկրների Գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի նիստում, գրում է ՌԻԱ Նովստին։
«25 տարի շարունակ մենք համատեղ ջանքերով ստեղծել ենք մեխանիզմներ, որոնք ապահովում են քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանությունն ԱՊՀ տարածքում և չենք կարող թույլ տալ, որ դրանք փլուզվեն։ Այժմ առաջնահերթ խնդիրը մարդկանց և նրանց արժանապատիվ, խաղաղ, անվտանգ կյանքը պաշտպանելն է՝ այդ թվում կասեցնելով հակամարտության գոտի վարձկանների և ահաբեկիչների, ահաբեկչական ակտերը ֆինանսավորող և զենքի ապօրինի շրջանառությունից շահույթ ստացող անձանց ներթափանցման ցանկացծ փորձ»,- ասել է ՌԴ գլխավոր դատախազը։
Արցախի դեմ սանձազերծված թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի ռազմական գործողությունների մեջ ներգրավված են ահաբեկչական խմբավորումներ, որոնք կռվում են Ադրբեջանի կողմից և որոնք հավաքագրվել և տեղափոխվել են հակամարտության գոտի, մարտական գործողությունների գոտի Թուրքիայի կողմից։

8 Октябрь 2020 - 14:21 AMT
Необходимо пресекать попытки проникновения на территорию конфликта в Карабахе наемников и террористов. Об этом заявил на заседании координационного совета генеральных прокуроров государств–участников СНГ генпрокурор РФ Игорь Краснов.
«На протяжении 25 лет мы совместными усилиями создавали механизмы, обеспечивающие защиту прав граждан на пространстве Содружества независимых государств и не можем, не должны допустить их разрушения… Сейчас первоочередная задача – защитить людей и обеспечить их право на достойную, безопасную, мирную жизнь, в том числе, путем пресечения любых попыток проникновения на территорию конфликта наемников и террористов, лиц, наживающихся на незаконном обороте оружия и финансирующих террористические акты», – заявил он, пишет РИА Новости.
Еще до 27 сентября Армения объявила, что Турция перебросила в Азербайджан сирийских наемников. Информацию о сражающихся в Карабахе на стороне Азербайджана наемниках подтвердили также во Франции, России, ЕС и Пентагоне.