Մոսկվան քննարկում է ղարաբաղյան կարգավորման հարցով Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպման կազմակերպման հնարավորությունը, հայտնել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, փոխանցում է Region Monitor-ը։
Նա նաև հայտնել է, որ հոկտեմբերի 11-13-ը նախատեսված է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը ՌԴ-ում իր պաշտոնակից Սերգեյ Լավրովի հետ։
Զախարովան նշել է, թե սպասվում է, որ այցը կնպաստի տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատմանը։
«Ակնհայտ է, որ ուշադրության կենտրոնում լինելու է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում առկա իրավիճակը: Ռուսաստանն ինչպես ազգային մակարդակով, այնպես էլ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ, հետևողականորեն ջանքեր է ներդնում` ուղղված կրակի անհապաղ դադարեցմանը և բանակցային գործընթացի վերսկսման համար պայմանների ստեղծմանը»,- ասել է Զախարովան:
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանի ու Ռուսաստանի հարաբերությունները կրում են դաշնակցային բնույթ, աչքի են ընկնում ինտենսիվ երկխոսություններով, ինչպես ամենաբարձր, այնպես էլ մի շարք այլ մակարդակներում:

8 Октябрь 2020 - 19:33 AMT
Россия предложила предоставить московскую площадку для организации встречи глав внешнеполитических ведомств Армении, РФ и Азербайджана с участием сопредседателей Минской группы ОБСЕ для обсуждения карабахского урегулирования. Об этом заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
«Прорабатываются различные схемы действий. Среди прочего, нами предложено предоставить московскую площадку для организации встречи глав внешнеполитических ведомств России, Армении и Азербайджана с участием сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Ведем консультации со сторонами относительно возможных сроков начала переговоров в этом формате», – отметила она 8 октября в ходе брифинга.
Она отметила, что 11-13 октября планируется официальный визит главы МИД Армении Зограба Мнацаканяна в Москву. Он встретится с российским коллегой Сергеем Лавровым, стороны обсудят международную проблематику, вопросы региональной безопасности.
«Очевидно, что в центре внимания будет крайне непростая ситуация в зоне нагорно-карабахского конфликта. Россия – как в национальном качестве, так и в рамках Минской группы ОБСЕ – последовательно прилагает всемерные усилия, направленные на незамедлительное прекращение огня и создание условий для возобновления переговорного процесса», – заявила Захарова.