Մոսկվան քննարկում է ղարաբաղյան կարգավորման հարցով Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպման կազմակերպման հնարավորությունը, հայտնել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, փոխանցում է Region Monitor-ը։
Նա նաև հայտնել է, որ հոկտեմբերի 11-13-ը նախատեսված է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը ՌԴ-ում իր պաշտոնակից Սերգեյ Լավրովի հետ։
Զախարովան նշել է, թե սպասվում է, որ այցը կնպաստի տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատմանը։
«Ակնհայտ է, որ ուշադրության կենտրոնում լինելու է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում առկա իրավիճակը: Ռուսաստանն ինչպես ազգային մակարդակով, այնպես էլ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ, հետևողականորեն ջանքեր է ներդնում` ուղղված կրակի անհապաղ դադարեցմանը և բանակցային գործընթացի վերսկսման համար պայմանների ստեղծմանը»,- ասել է Զախարովան:
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանի ու Ռուսաստանի հարաբերությունները կրում են դաշնակցային բնույթ, աչքի են ընկնում ինտենսիվ երկխոսություններով, ինչպես ամենաբարձր, այնպես էլ մի շարք այլ մակարդակներում:

Russia is considering the possibility of organizing a meeting between the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan in Moscow, the official representative of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova said on Thursday, October 8.
"We have proposed Moscow as a platform for a meeting of the heads of the foreign affairs agencies of Russia, Armenia and Azerbaijan with the participation of the OSCE Minsk Group co-chairs," the Russian Foreign Ministry representative said, according to EADaily.
"We are holding consultations with the parties regarding the possible timing of the start of negotiations in this format."
Zakharova also said Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan will be traveling to Moscow on October 11 for a three-day working visit. Mnatsakanyan is expected to meet his Russian counterpart Sergey Lavrov.