Արցախի դեմ Ադրբեջանի հարձակումից առաջ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը խստացրել է անվտանգության միջոցներն ու գրեթե 1 մլն դոլարի փրկարար սարքավորումներ գնել, գրում է Octagon.Media-ն։
2020-ի օգոստոս-սեպտեմբերին ԱՄՆ դեսպանատունն ավելի քան 937,000 դոլարի գնումներ է կատարել։ Առաջին հերթին, օգոստոսին պատվիրվել են ձեռքի փրկարար և նորոգման աշխատանքների համար նախատեսված գործիքներ՝ մոտ $47,000-ի։ Մեկ ամիս անց պայմանագիր է կնքվել մեկ այլ ընկերության հետ՝ $51,000-ի գործիքների գնման համար։
Դեսպանատունը նաև զննիչ սարքաորումներ, ազդանշանային անթև բաճկոններ և մահակներ է պատվիրել, ինչպես նաև ճանապարհին փռելու փշալար, օդի աղտոտման գրանցման սարքեր, մանեկեն մարզասարքեր և բժշկական սարքավորումներ, անվտանգության համակարգեր և հավաքված թվային տվյալների փորձաքննության սարքավորումներ։
Սեպտեմբերի վերջին դեսպանությունը ևս մի քանի խոշոր պատվեր է կատարել՝ պահնորդների $325,000 արժողությամբ գոտիներ և Glock-19 ատրճանակների համար նախատեսված աքսեսուարներ՝ ավելի քան $100,000-ի։
Նման «պաշտպանական» ակտիվությունը գրանցվել է հենց 2020-ի օգոստոսին։ 2015-2019թթ․ արտակարգ իրավիճակների համար նախատեսված սարքավորումներ չեն գնվել։ Սեպտեմբերին նաև երկարացվել են բժշկական ապահովագրությունները, մատակարարումներ են եղել բժշկական գծով։

Not long before the Azerbaijani military launched a large-scale offensive against Artsakh (Nagorno-Karabakh), the U.S. Embassy in Yerevan enhanced security measures by purchasing 1 million dollars’ worth of emergency equipment, Octagon.Media said in an article detailing some of the American mission’s unusual expenses.
In August – September, the embassy procured goods amounting to more than $937,000. The first purchase of August was hand-held emergency and repair equipment worth some $47,000. A month later, the embassy sealed a $51,000 deal for the purchase of tools with another company.
The embassy also ordered surveillance equipment, safety vests and wands, spike strips, air pollution sensors, rescue dummies and medical equipment, security systems, and equipment for conducting forensic examination of digital evidence. The embassy placed several other large orders in late September, including security belts for $325,000 and accessories for Glock-19 handguns worth over $100,000.
The safety-related measures were taken in August 2020. At least between 2015 and 2019, no emergency equipment was purchased by the U.S. Embassy in Yerevan.
Also in September, the staff’s health insurance was extended, medical supplies were renewed. Such purchases have been made on a regular basis.