Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հերթական հեռախոսազրույցն է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ՝ տեղեկացնելով Լեռնային Ղարաբաղում ընթացող ռազմական գործողությունների և այդ համատեքստում տեղի ունեցող զարգացումների մասին:
Փաշինյանն ընդգծել է ստեղծված պայմաններում Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքի իրացման կարևորությունը և միջազգային հանրության կողմից այդ ուղղությամբ հստակ քայլերի ձեռնարկման անհրաժեշտությունը։
Մակրոնը կարևորել է հրադադարի հաստատումն ու հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ բանակցությունների անցկացումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հոկտեմբերի 8-ի կոչի շրջանակում։
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կոչ է արել դադարեցնել Ղարաբաղում ընթացող մարտական գործողությունները՝ գերիներին և զոհվածների մարմինները փոխանակելու նպատակով: Նա նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները հոկտեմբերի 9-ին հրավիրվել են ՌԴ՝ այդ հարցերով խորհրդակցությունների։

9 Октябрь 2020 - 10:31 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел очередной телефонный разговор с президентом Франции Эманюэлем Макроном.
В ходе беседы Пашинян подчеркнул важность реализации в нынешних условиях права Нагорного Карабаха на самоопределение и необходимость того, чтобы международное сообщество предприняло четкие шаги в этом направлении.
Пашинян также проинформировал своего собеседника о продолжающихся боевых действиях в зоне карабахского конфликта и развитиях, происходящих в этом контексте.
Макрон подчеркнул важность установления режима прекращения огня и проведения переговоров о мирном урегулировании конфликта в рамках призыва Минской группы ОБСЕ и президента России Владимира Путина от 8 октября. Президент Франции также добавил, что находится в прямом контакте с президентом России.
8 октября премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью французскому телеканалу Tv5Monde заявил, что ожидает, что Франция и президент этой страны Эмманюэль Макрон признают независимость Нагорного Карабаха.