Հոկտեմբերի 9-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը խոսել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի երդման արարողության վայրը` Շուշիի մշակույթի տունը ոչնչացնելու մասին՝ այդպիսով՝ խոստովանելով ադրբեջանական բանակի կողմից արցախյան քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ թիրախավորելու փաստը։
«Երբ Շուշիում երդման արարողություն էին անում, մենք կարող էինք այդ վայրին հարվածել, բայց չարեցինք, չնայած ինձ շատերը խնդրում էին անել: Իսկ հիմա թող գնա, նայի՝ այն վայրը, որտեղ երդման արարողություն էր անում, ինչ վիճակի է: Մենք լավ գիտենք, թե երբ, ինչ ենք անում»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը` նշելով, որ Ադրբեջանում վիրավորական են համարել Շուշիում երդմնակալության արարողության անցկացումը։
Մի քանի օր առաջ ադրբեջանական կողմը հրթիռակոծել և գրեթե ամբողջությամբ ավիրել էր Շուշիի Մշակույթի տունը, որը բացվել էր 2017 թվականին։ Ադրբեջանը թիրախավորել և երկու անգամ հարվածել է նաև Շուշիի Սուրբ Ղազանչեցոց գլխավոր եկեղեցուն։
Ալիևի խոսքին զուգահեռ Մոսկվայում մեկնարկել և ընթանում է Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի արտգործնախարարների հանդիպումը։

Azerbaijani President Ilham Aliyev admitted on Friday, October 9 that his country's army has intentionally targeted civilian infrastructure in Nagorno-Karabakh․
Aliyev said the Azeri troops have destroyed the House of Culture in Shushi, where Arayik Harutyunyan was inaugurated as Karabakh President in May.
"We could have bombed Shushi when they were holding the swearing-in ceremony, but we didn't do it then, despite many asked me to. Now let him (Arayik Harutyunyan – Ed.) look at the building where he took an oath," Aliyev said in a televised speech.
The Azerbaijani army opened a rocket fire and almost entirely destroyed the House of Culture of Shushi, which was opened in 2017. Azerbaijan has also struck the iconic Ghazanchetsots Cathedral of the city.