Հոկտեմբերի 9-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը խոսել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի երդման արարողության վայրը` Շուշիի մշակույթի տունը ոչնչացնելու մասին՝ այդպիսով՝ խոստովանելով ադրբեջանական բանակի կողմից արցախյան քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ թիրախավորելու փաստը։
«Երբ Շուշիում երդման արարողություն էին անում, մենք կարող էինք այդ վայրին հարվածել, բայց չարեցինք, չնայած ինձ շատերը խնդրում էին անել: Իսկ հիմա թող գնա, նայի՝ այն վայրը, որտեղ երդման արարողություն էր անում, ինչ վիճակի է: Մենք լավ գիտենք, թե երբ, ինչ ենք անում»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը` նշելով, որ Ադրբեջանում վիրավորական են համարել Շուշիում երդմնակալության արարողության անցկացումը։
Մի քանի օր առաջ ադրբեջանական կողմը հրթիռակոծել և գրեթե ամբողջությամբ ավիրել էր Շուշիի Մշակույթի տունը, որը բացվել էր 2017 թվականին։ Ադրբեջանը թիրախավորել և երկու անգամ հարվածել է նաև Շուշիի Սուրբ Ղազանչեցոց գլխավոր եկեղեցուն։
Ալիևի խոսքին զուգահեռ Մոսկվայում մեկնարկել և ընթանում է Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի արտգործնախարարների հանդիպումը։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев 9 октября в своем обращении к народу похвастался ударами азербайджанских сил по Дому культуры карабахского города Шуши, в котором проходила церемония инаугурации президента Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Араика Арутюняна.
Таким образом президент Азербайджана признал тот факт, что азербайджанская армия наносит удары по гражданской инфраструктуре Арцаха.
«Когда в Шуши проводили церемонию инаугурации, мы могли ударить по этому объекту, но мы этого не сделали, хотя многие просили меня это сделать. А теперь пусть (президент Арцаха – ред.) идет и смотрит, в каком состоянии место, где он давал клятву. Мы хорошо знаем, когда и что делаем», – сказал он, отметив, что церемония инаугурации в Шуши была оскорбительной для Азербайджана.
Ранее азербайджанская сторона нанесла ракетный удар, практически полностью разрушив Дом культуры Шуши, который открылся в 2017 году. 8 октября ВС Азербайджана дважды идарили по армянской церкви Св. Казанчецоц (Собор Святого Христа Всеспасителя).