Մոսկվայում ավարտվել են Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Ջեյհուն Բայրամովի մակարդակով Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի շուրջ մոտ 11 ժամ տևած խորհրդակցությունները։ Բանակցություններն անցել են ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի մասնակցությամբ։ Ավարտին կողմերը հանդես են եկել հայտարարությամբ։
Հայտարարության մեջ, որի տեքստը հրապարակել է ՀՀ ԱԳՆ-ն, մասնավորպես ասվում է․
«Ի պատասխան Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վ.Վ.Պուտինի ուղերձի և համապատասխան Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վ.Վ.Պուտինի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Ն.Վ.Փաշինյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Ի.Հ.Ալիևի պայմանավորվածությունների` կողմերը համաձայնեցին ստորև ներկայացված քայլերի շուրջ.
1. 2020թ. հոկտեմբերի 10-ի ժամը 12:00-ից մարդասիրական նպատակներով հայտարարվում է կրակի դադարեցման մասին` ռազմագերիների և պահվող այլ անձանց, զոհվածների մարմինների փոխանակման համար` Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի միջնորդությամբ և վերջինիս չափանիշների համաձայն։
2. Կրակի դադարեցման հստակ պարամետրերը կհամաձայնեցվեն հավելյալ։
3.Հայաստանի Հանրապետությունը և Ադրբեջանի Հանրապետությունը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ, կարգավորման հիմնարար սկզբունքների հիման վրա ձեռնամուխ են լինելու առարկայական բանակցությունների` խաղաղ կարգավորմանը շուտափույթ հասնելու նպատակով։
4.Կողմերը վերահաստատում են բանակցային գործընթացի ձևաչափի անփոփոխությունը»։
Բանակցությունների ընթացքում ռազմական գործողությունները շարունակվել են, իսկ Ադրբեջանի Զինված ուժերը հրթիռակոծել են Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտը։
Մոսկվայում ավարտված խորհրդակցությունների օրակարգում էին բացառապես ռազմական գործողությունների դադարեցման, հումանիտար նպատակներով դիակների և գերիների փոխանակման հարցերը։
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հոկտեմբերի 9-ի կեսգիշերին կոչ էր արել դադարեցնել Ղարաբաղում ընթացող մարտական գործողությունները՝ գերիներին և զոհվածների մարմինները փոխանակելու նպատակով: Նա նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները հոկտեմբերի 9-ին հրավիրել էր ՌԴ՝ այդ հարցերով խորհրդակցությունների։

В Москве в ночь на 10 октября завершились консультации главы МИД Армении, России и Азербайджана Зограба Мнацаканяна, Сергея Лаврова и Джейхуна Байрамова по ситуации в Карабахе. Целью консультации было обсуждение временного прекращения крупномасштабных военных действий в зоне карабахского конфликта для обмена телами погибших военнослужащих и пленными.
По итогам переговоров стороны договорились о нижеследующих шагах:
1. Объявляется о прекращении огня с 12:00 10 октября в гуманитарных целях для обмена военнопленными и другими удерживаемыми лицами и телами погибших при посредничестве и в соответствии с критериями Международного Комитета Красного Креста.
2. Конкретные параметры режима прекращения огня будут согласованы дополнительно.
3. Азербайджан и Армения при посредничестве сопредседателей Минской Группы ОБСЕ на основе базовых принципов урегулирования приступают к субстантивным переговорам с целью скорейшего достижения мирного урегулирования.
4. Стороны подтверждают неизменность формата переговорного процесса.
Переговоры продлились более 10 часов. При этом, военные действия в это время продолжались, а ВС Азербайджана подвергли ракетному обстрелу столицу Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Степанакерт.
С предложением провести обсуждения в таком формате 8 октября выступил президент РФ Владимир Путин, пригласив глав МИД двух стран в Москву для переговоров.